Listárna
Vaše dotazy
8.3.2010 15:43:14
Dobrý den, docházím s dcerou (2 roky) do nefrologic. poradny, jelikož měla infekci moč. cest a zánět ledviny. Na UTZ lékařka řekla, že má mírně rozšířenou ledvin. pánvičku a dnes jsem byla s dcerou na vyšetření MCUG, kde mi lékařka řekla, že má dcera vrozenou vadu (mezi 2-3 stupněm) - zpětný tok moči do ledviny. Zaváděný f. roztok ”pokračoval” až do ledviny. Na operaci to není. Nasadila dcerce ATB Sumetrolim sirup v dávce 2,5 ml vždy večer, jako udržovací dávku. Bylo mi řečeno, že bude brát ATB dlouho, aby se předešlo infekci. která by mohla způsobit opakovaný zánět a ledvinu poškodit. Ráda bych znala Váš názor na dlohodob. užívání ATB při této poruše, zda to nemůže dcerce uškodit a zda se tato vada může srovnat vývojem dítěte. Přeci nemůže brát ATB celý život jako prevenci? Děkuji moc za odpověď Šídlová K.
U vezikoureterálním refluxu (VUR) je poměrně značná naděje na spontánní úpravu tohoto stavu (uvádí se, že k této úpravě může dojít až ve 39%) během vývoje jedince. Co se týká dlouhodobé antibiotické profylaxe, tak ta může být skutečně poměrně účinná v tom, aby zabránila vzniku močové infekce a poškození tkáně ledvin. Je pravdou, že rubem tohoto pozitivní účinku mohou být některé nežádoucí účinky, vázané na působení ATB (např. zažívací obtíže). ATB se podávají po dobu měsíců i let.
7.3.2010 20:31:41
Dobrý den, jsem na konci 24 tt. Lékař mi na genetickém vyšetření diagnostikoval mírně zvětšenou ledvinou pánvičku. 7mm. Jak má být pánvička normálně veliká, resp. jak moc velká je to abnormalita, co z toho pro vývoj miminka plyne. Děkuji za odpověď.
Definice dilatace kalicho-pánvičkového systému nemusí být zcela jednotná. Někteří autoři považují za pelviektazii (rozšíření pánvičky) takový nález, který je spojený ve 2. trimestru s dilatací více než 3 mm a po 32. týdnu spojený s dilatací na více než 6 mm. Jiní zase považují za abnormální nález (dilataci) v těhotenství je-li průměr pánvičky větší 5 mm a to bez ohledu na fázi těhotenství. Důvodů rozšíření - dilataci - pánvičky a kalichů může být více, nicméně jednou z častých příčin bývá některá z vrozených vývojových vad, např. typu stenózy pyeloureterálního spojení. Takováto stenóza může způsobit, že moč z ledviny neodtéká plynule, městná před překážkou a způsobuje dilataci. Důležité je zjistit přesný typ vrozené poruchy, která je odpovědná za rozšíření. Následně pak je třeba posoudit optimální postup - buď tzv. konzervativní (vyčkávání, sledování, medikamentózní léčba) či korekce vrozené vývojové vady operativně. Nyní však příliš brzy na to, aby bylo možno se rozumně vyjádřit k závažnosti stavu či dalšímu vývoji.
4.3.2010 23:49:17
Dobrý den, je mi 28 let a uz třetím rokem mám chronické bolesti v levé polovině zad, bolest vychází jako by ze středu levé poloviny zad, někdy přechází až do boku a levé horní dutiny břišní. Je to nepřijemná pichlavá, někdy tupá či pálivá bolest, která neustává, maximálně se zmírní, ale citím jí pořád i v noci a zmena polohy na ni nema vliv. Hned první rok jsem zašla za svou obvodní lékařkou, ta mě poslala na ultrazvuk, ten byl v pořádku, potom na neurologii, kde mě paní doktorka poslala na magnetickou resonanci, která se myslím zaměřovala na L2, magnetická resonance byla taky v pořádku a protože moje mamka umřela na karcinom ledviny ze sběrných belliniho duktů ve svých 48 letech a mela obdobne priznaky - 5let bolest zad, tak mě paní doktorka z neurologie doporučila, abych se nechala od své obvodní lékařky poslat na vyšetření ledvin, ale ta to odmítla s tím, ze ultrazvuk a magneticka resonance byli v poradku a ze to bude stresoveho puvodu. Bolest, ale porad trvala i po predepsani najakych leku na uklidneni, i po rehabilitacich, tak jsem se na pani obvodni lekarku tento rok znovu obratila s tim, ze ta bolest trva a je nekdy az nesnesitelna, na cez rekla jen, ze to mam z toho, ze jsem silnejsi, tak at zkusim zase nejaka cviceni. Proto bych se Vas chtela optat, zda nevite, kam bych se mohla obratit a zda by ta bolest mohla mit neco spolecneho s nemoci ledvin na zaklade vyse zminenych priznaku. Dekuji.
Bez vyšetření konkrétního pacienta lze na podobnou otázku odpovědět jen obecně. Především- karcinom ledvin ze sběrných kanálků (poměrně vzácná varianta karcinomu, velmi závažný průběh), na který zemřela vaše matka s velmi vysokou pravděpodobností neměl dědičný přenos. Není tedy zvláštní důvod se domnívat, že vaše bolesti zad by měly mít původ v karcinomu ledvin výše uvedeného typu. Dále - pokud byly provedeny ultrazvukové vyšetření a vyšetření magnetickou rezonancí zaměřené na ledvin a byly negativní lze s vysokou pravděpodobností usoudit, že byly vyloučeny některé z hlavních příčin, které mohou způsobit bolesti ledvin (např. byly vyloučeny kameny - konkrementy, zánět či nádor...). Pro jistotu (aby byl vyloučen původ bolestí z ledviny) lze požádat vaší praktickou lékařku, aby vás odeslala na urologii či nefrologii k vyšetření ledvin s cílem vyloučit jejich renální původ.
4.3.2010 17:35:45
Dobrý den pane doktore, prosím Vás chtěl by jsem se zeptat. Už asi dva měsíce mám problémy se svěděním po celém těle. Není to nijak drastické, ale je to nepříjemné. Když si to místo, které svědí poškrábu, objeví se něco jako kopřivka. Asi před měsícem jsem měl do červena zbarvenou moč, ale jen dvakrát, od té doby se to už nestalo. Četl jsem, že to může být např. po konzumaci některých nápojů apod. Žádné jiné problémy nemám. Prosím Vás, je možné, že ono svědění je příznakem špatné funkce ledvin ? Žádné kožní choroby nebo vyrážky jsem nikdy neměl. Předem Vám děkuji za odpověď..
Ano, je pravdou, že jako jeden z projevů výrazně snížené funkci ledvin se může objevit pruritus (svědění). Zjistit zda funkce ledvin je v mezích normy či je snížená lze velmi jednoduše tím, že se provede vyšetření kreatininu v krvi. Doporučuji, abyste navštívil dermatologa, který by měl v případě potřeby navrhnout další vyšetření, kterými by se objasnila příčina svědivky.
3.3.2010 17:09:27
Dobrý den, prosím o radu. Již několik měsícu mě bolí vlevo od páteře. Začalo to mírnou bolestí či tlakem vedle páteře. Nyní se bolest zhoršuje tak, že prochází nalevo až téměř pod žebra a začíná i vpravo. Večer nemohu spát, jelikož mě bolest přechází i do kyčlí. Beru ruzné prášky na bolest, ale téměř bez výsledku. Pochodila jsem spoustu vyšetření, rehabilitaci, dokonce i obstřiky do páteře. Bez zlepšení , ba naopak mám pocit, že je to stále horší. Praktická lékařka mi odebrala moč a krev s negativním výsledkem. Prosím o radu zda existuje nějaké další vyšetření ledvin, které by ukázalo, zda tyto bolesti jsou od ledvin, či od něčeho jiného. Připadám si jako simulant, ale chtěla bych se konečně vyspat. Připadá mi totiž, že si lékaři myslí, že si vymýšlím. Děkuji Vám Míla
Bolesti, které jsou původem od pateře (vertebrogenní), či svalového původu mají obvykle jiný charakter než bolesti které jsou původem od ledvin (ledvinového či renálního původu). Je však pravdou, že v některých případech nemusí být snadné zjistit skutečnou příčinu bolestí v bederní krajině. U bolestí renálního původu mívají bolestí spíše kolikovitý (ve vlnách) charakter - tak tomu je např. u konkrementů (kamenů) pokud se ocitnou ve vývodných močových cestách (v močovodu). Bolesti renální mohou mít i stálejší charakter - jak tomu je u infekcí v ledvině (tzv. pyelonefritidě). Tupější bolest renálního původu může být u zvětšených (např. polycystických) ledvin či u ledvin, ve kterých je přítomen nádor. Vzácnější jsou cévní příčiny, které mohou rovněž za určitých okolností způsobit bolest v bederní krajině. Všechny výše uvedené příčiny lze poměrně snadno prokázat či vyloučit především za pomoci zobrazovacích metod (především ultrazvukem), či za pomocí vyšetření moče. Je velmi málo pravděpodobné, že by se jednalo o bolest, která by měla původ v ledvinách a přitom by byl močových nález normální (nebyla by v moči znatelná přítomnost červených či bílých krvinek, příp. bílkovin a bakterií) a také ultrazvukový nález by zůstal normální. To, že bolesti vyzařují do kyčlí nasvědčuje spíše vertebrogennímu původu.
3.3.2010 11:03:59
Dobrý den, ve 31. týdnu těhotenství máme u plodu zjištěnou tuto diagnózu: oboustranná hydronefroza s lehkou hydrokalikozou vpravo a mírným hydrouretrem vlevo: vlevo funkční parenchym 7mm, pánvička 20x12x16 mm s dilatovaným uretrem 4mm, vpravo funkční parenchym 7 mm, pánvička 17x9x19 mm, lehká dilatace kalichů 3mm. Progrese nálezu je cca 2mm za 3 týdny. Můj dotaz zní, zda se dítěti tato vada nezlepší spíše předčasným porodem? A pokud dítě porodím v termínu, jaká je pravděpodobnost zákroku v podobě závažnější operace ledvin? Máme strach, aby dítě kvůli ubývajícímu funkčnímu parenchymu nemělo celoživotní následky, protože předpokládám, že se zmenšený parenchym v průběhu života člověka již příliš nemění (nedorůstá, neobnovuje...)Zůstane tedy s takto poškozenými ledvinami celý život? Děkuji za odpověď.
Hydronefrózu oboustrannou může způsobovat několik příčin, z nichž nejspíše lze uvažovat o oboustranném veziko-ureterálním refluxu (VUR) či vrozené překážce v průběhu vývodných močových cest (na různé úrovni). Stanovit přesně tuto příčinu před narozením může být obtížné. Obvykle se rozumně volí vyčkávací postoj v průběhu těhotenství (s opakovanými ultrazvukovými kontrolami plodu) a pouze výjimečně se provádějí zákroky na plodu (in utero). Jelikož není zatím zřejmé co hydronefrózu způsobuje nelze se ani vyjádřit o prognóze. Je možné, že nález na ledvinách a na močovdech bude po porodu vypadat poněkud jinak (příznivěji). Je pochopitelné, že se obáváte nějakých trvalých následků z hlediska poškození ledvin - ale bohužel budete musit počkat na další informace až po podrobnějších vyšetřeních vašeho dítěte po porodu.
26.2.2010 10:01:07
Dobrý den, dcerka 14. měsícu má polycystické ledviny chodíme pravidelně na kontroly k naší nefroložce. Před posledním odběrem krve nám byla zvýšena dávka léku na tlak Tritace 2,5mg a Agen5 Půlku ráno a na noc jen čtvrtku Agenu5. Výsledky posledních odběru zvýšeny draslík, ale na hranici. Může mít zvýšena dávka léku vliv na zvýšení draslíku v krvi? Sono bylo bez zhoršení. Znamená zvýšeni drasliku, že se stav zhoršuje? Víme, že se transplantaci jednou nevyhnem, ale pořád doufáme, že to bude co nejpozději.
Tritace patří do skupiny tzv. ACE inhibitorů, které mohou za určitých okolností vést ke zvýšení hladiny draslíku v krvi. Týká se to zvláště situací, kdy je přítomna snížená funkce ledvin, či jsou souběžně s Tritace podávány látky, které zvyšují hladinu draslíku (např. některá kalium šetřící diuretika). Ukazatelem funkce ledvin není draslík, ale tzv. glomerulární filtrace. O úrovni glomerurlární filtrace vypovídají především takové parametry jako jsou např. kreatinin v krvi či tzv. klírens kreatininu. Jinými slovy skutečnost, že se zvýšila hladina draslíku v krvi je nepříjemná (či ev. nebezpečná - závisí na výši hyperkalémie), ale sama o sobě neříká mnoho o tom jak moc je funkce ledvin snížená (či je-li vůbec). K tomu potřebujeme informaci o sérovém kreatininu či o kreatininové klírensi.
25.2.2010 20:00:18
Dobrý den, má 3měsíční dcera má cisty u levé ledvinky, už byla na scintigrafii a magnet. resonanci ale vyšetření nepotvrdilo jestli se jedná o korové cisty nebo urinom, takže musíme za měsíc ještě na rentgen s kontrastem a cystoskopii. Do té doby musí malá brát Ospamox 2xdenně 3ml, kvůli podezření na urinom. Zdá se mi to docela silná dávka na udržovací léčbu, nemyslíte? Chtěla jsem se zeptat pokud se urinom nepotvrdí, jestli jí antibiotická léčba nemůže nějak uškodit? Má s toho docela dost průjmy. Od narození bere už 4 atb, takže mě to už dost znepokojuje. Také jí byla zjištěna ureterokéla 7mm, co to může způsobit, nebo se to může i stratit? Děkuji Vám moc za odpověď
Dávkování ATB závisí obvykle na vícero faktorech, které zde nejsou uvedeny - m. j. váha vaší dcerky, přítomnost či nepřítomnost bakterií v moči, naléhavost podezření na urinom, snášenlivost ATB apod. Uvedené dávkování se mi nejeví jako hrubě nesprávné, ale lze se k tomu opravdu bez znalosti konkrétních detailů vyjádřit obtížně. Nedomnívám se, že je pravděpodobné, že by dcerku ATB léčba mohla poškodit pokud se nepotvrdí dg. urinomu. Stran ureterokély bych si dovolil uvést následující: Ureterokéla je vrozená odchylka postihující oblast močového měchýře v místech, kde do něj ústí močovod. Podstatou je zúžení močovodu, jehož následkem dochází k vakovitému rozšíření dolní části vývodných cest močových. Ztížením odtoku dochází k městnání moče, tím se vytvářejí podmínky pro močovou infekci. Odchylka nemá typické příznaky, klinicky imponuje jako infekce vývodných cest močových, Ke stanovení diagnózy je nutné buď cystoskopické vyšetření, kdy je ureterokéla přímo vidět, nebo vylučovací urografie, což je rtg vyšetření vývodných cest močových pomocí kontrastní látky. Léčení je chirurgické) (viz www.tydenik-sondy.cz/verze2006)
25.2.2010 13:28:47
Dobrý den, mám ročního syna a má opakovaně v moči bakterii Proteus mirabilis, byl přelečen Atb-Augmentinem duo jeden týden , ale po 14 dnech má nález znovu. Lékařka chce provést MCUG vyšetření k vyloučení VUR. Prosím je toto vyšetření pro dítě bezpečné a o jaké onemocnění by se mohlo jednat při stále pozitivním nálezu této bakterie. Syn je po celou dobu bez teplot. Děkuji
Mikční cystouretrografie (MCUG) je základní vyšetření, kterým lze prokázat či vyloučit VUR. MCUG je metoda bezpečná a provádí se u malých dětí vcelku běžně. Důvodem, proč lékařka chce provést MCUG s cílem vyloučit VUR je skutečnost, že opakující se močové infekce u dětí jsou často podmíněny zpětným tokem moči v rámci VUR.
18.2.2010 12:36:05
Dobrý den, nikde nemohu najít, nebo spíše nechápu, co znamená, zdvojení dutého systému ledviny. Byl mi zjištěn při sono ledvin, prý to mám asi od narození, moje otázka je, jestli se stím musí něco dělat. Také mám často bolesti po vymočení a v oblasti ledvin. Děkuji. Čížková
Zdvojení dutého systému ledviny znamená duplikaturu vývodného systému ledviny. Obvykle se jedná o dvojitý močovod. Tato vrozená vývojová vada je nejčastější asymptomatická (bez příznaků) a prognosticky příznivá. V některých případech může být spojená s některými příznaky či komplikacemi. Týká se to především častějšího výskytu močových infekcí, pro které vytváří zdvojený systém příznivý terén a proto tyto močové infekce mohou recidivovat a lze je obtížně natrvalo odstranit. Další možnou komplikací může být reflux (zpětný tok) moči (z měchýře do ledviny), což se může stát při abnormálním vyústění močovodu do měchýře. Léčba zdvojeného systému je obvykle symptomatická (konzervativní), čímž se myslí medikamentozní léčba močových infekcí (antibiotiky), potlačení ev. bolesti apod. Jen výjimečně se přistupuje k operativní korekci této vrozené vývojové vady.