Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Domácí kuřecí burger s bylinkovým dresinkem

Recepty pro dialyzované pacienty

Postup

  1. Maso omyjeme, osušíme a v pánvi na rozpáleném oleji orestujeme. Až se zatáhne, aby neztratilo přebytečnou šťávu, vložíme do alobalu, opepříme, pokapeme citronovou šťávou, poklademe na kousky nasekaným česnekem a pečeme do měkka.
  2. Cibuli nakrájíme na kroužky a saláty natrháme. Okurku oloupeme, nahrubo nastrouháme a smícháme se zakysanou smetanou. Dochutíme čerstvým nasekaným koprem a namletým pepřem.
  3. Bulky podélně rozkrojíme a opečeme nasucho v pánvi do křupava. Servírujeme obložené masem, kroužky cibule, listy salátu a bylinkovým dresinkem.

Ingredience (1 porce)

  • 150 g kuřecích vykostěných stehen
  • 10 ml řepkového oleje
  • citronová šťáva
  • česnek (1 stroužek)
  • čerstvě mletý pepř
  • 2 hamburgové housky/bulky
  • 20 g směsi listů (rukola, polníček, sekaný ledový salát)
  • 5 g červené cibule
  • 5 g bílé cibule
  • 20 g zakysané smetany
  • 50 g salátové okurky
  • 10 g kopru

Nutriční hodnoty celého pokrmu

Energie

Bílkoviny

Tuky

Sacharidy

Draslík

Vápník

Fosfor

Sodík

2208 kJ

40,6 g

9,1 g

72,7 g

876 mg

101 mg

408 mg

742 mg

Maso vs. dialýza

Dialýzou se ztrácí velké množství bílkovin, které přitom naše tělo získává výhradně stravou, protože si je neumí samo vyrobit. V potravě je přijímáme nejčastěji v podobě masa. Značnou výhodou je fakt, že živočišné bílkoviny mají na rozdíl od rostlinných bílkovin vyšší obsah důležitých látek, tzv. esenciálních aminokyselin, a jsou lépe vstřebatelné. Příjem dostatečného množství kvalitních bílkovin a lehká fyzická aktivita vedou k nárůstu svalové hmoty a tím podpoře zdraví. Je zajímavé, že pacient může ztratit až 12 g bílkovin za jednu procedůru dialýzy, což je stejné množství, jaké získá např. z 55 g hovězí kýty.

 

Proto je výhodné zařazovat maso do jídelníčku nejlépe dvakrát denně. Mezi vhodné druhy patří kuřecí a krůtí bez kůže, králík, libové vepřové, telecí, jehněčí, ale i libové hovězí maso, a to pro vysoký obsah vstřebatelného železa.

 

K méně vhodným druhům patří tučné vepřové, husa, slepice, kachna, krůtí s kůží. Tato masa by měla být zařazena jen jako zpestření jídelníčku, nejen z důvodu vyššího podílu nezdravého tuku, ale i proto, že v porci tučného masa je přirozeně menší podíl bílkovin než v porci masa libového.

 

Velice prospěšné je maso ryb. Vzhledem k vysokému obsahu bílkovin, optimálnímu složení mastných kyselin, snadné stravitelnosti a rychlé přípravě se doporučuje žařazovat maso z ryb do jídelníčku až třikrát týdně. Vhodné jsou např. treska, losos, tuňák čerstvý nebo konzervovaný, makrela, rybí filety.

 

K vhodným technologickým úpravám masa obecně patří vaření, pečení, pečení v alobalu, dušení, grilování či opékání. Nevhodné je smažení a fritování.

„Vytvořeno za podpory společnosti Sanofi ve spolupráci s Mgr. Miroslavou Matějkovou, DiS., nutriční terapeutkou, VFN Praha.

Recepty byly přepočítány s využitím programu Nutriservis Profesional.“

Logo Sanofi Renal