Listárna
Vaše dotazy
20.7.2010 15:09:54
Dobrý den, měla bych dotaz. Co znamenají jemné fibrotické změny na ledvinách? Je to něco vážného? Děkuji za odpověď.
Fibrotické přestavba tkáně znamená, že zdravá funkční tkáň s normální morfologií je nahrazena vazivovou tkání, která je buď zcela afunkční či jejíž funkčnost je proti zdravé tkáni snížena. Příčinou takovéto přestavby může být např. prodělaný zánět zdravé tkáně. Pokud zmiňujete jemné fibrotické změny, tak lze odhadnout, že význam takovýchto změn je velmi malý či žádný. Je však samozřejmé, že význam takovýchto změn může ovlivnit množství faktorů, které neuvádíte (věk vyšetřované osoby, prodělané onemocnění ledvin, metoda vyšetření ledvin atd. )
20.7.2010 12:57:14
Dobrý den. Moje 4 měsíční dcera byla před třemi týdny hospitalizována s diagnozou akutní pyelonefritida. Při příjmu měla horečku (39,1) a CRP 53. V moči leukocyty 995. Po 2 dnech antibiotik se stav upravil a po 5 dnech jsme byly propuštěny domů. Nyní dceru čeká mikční cystografie. Ráda bych se zeptala, zda skutečně neexistuje jiný způsob, jak zjistit reflux močové trubice, repsektive, zda je toto vyšetření u tak malého dítěte nezbytné. A zda nemůže mít nějaké negativní zdravotní následky. Děkuji moc za odpověď.
Doporučuji se podívat na dotaz a odpověď týkající se MICUG z 17.5.2010 v listárně Nadace.
19.7.2010 12:24:30
Dobrý den. Dvacetileté dceři byla po provedené renální biopsii diagnostikována nemoc tenkým bazálních membrán s tím, že nelze vyloučit ani Alportův syndrom. Akutní léčba není nutná, bude sledována na nefrologii. Je možné zhoršování této nemoci předcházet nějakou dietou či potravinovým doplňkem, popř. prospěla by každoroční lázeňská léčba např. v Mariánských lázních? Děkuji
Zatímco syndrom tenkých membrán je onemocnění mající obvykle velmi dobrou prognózu je Alportův syndrom onemocnění vedoucí velmi často k závažnému postižení funkce ledvin a případně k dalším orgánovým postižením (poruše sluchu aj. ). Histologický obraz syndromu tenkých membrán (při je často prakticky neodlišitelný o počínajících stadií Alportova syndromu. V některých případech může k odlišení napomoci genetické vyšetření (pomocí DNA diagnostiky). Ta je zčásti dostupná i v ČR. Ať již se jedná o jedno či druhé onemocnění a za předpokladu, že dcera je jinak zcela bez klinických projevů, nálezů či obtíží nelze rozumně uplatnit žádné dietní opatření, potravinový doplněk či lázeňskou léčbu - coby prevenci rozvoje ledvinné choroby. Na druhou stranu má smysl aby pravidelně docházela na nefrologické kontroly, kde se bude sledovat funkce ledvin a močové nálezy a měřit krevní tlak - tak, aby se včas zachytil případný rozvoj onemocnění.
18.7.2010 00:34:29
Dobrý den, rád bych se zeptal co znamená pojem ”Zmenšená ledvinová pánvička” u dítěte věku 1 - 2 roky (zjištěno) a 7 let (současnost). Popř. vývoj do budoucnosti, závažnost, omezení, kontroly, případná léčba. Děkuji za odpověď.
Samotný pojem "zmenšená ledvinná pánvička" je sice popis stavu není však diagnózou. Zmenšená ledvinná pánvička může být součásti širšího syndromu, který zahrnuje nejen zmenšení pánvičky, ale i zmenšení celé ledviny. Může se také jednat o komplexnější vývojovou poruchu typu dysplastické ledviny. Vzácně byla popsáno zmenšení ledvinné pánvičky a současná porucha toku moči mezi kalichy a pánvičkou. Ve většině případů se tedy patrně může jednat o vrozené stavy či syndromy, nelze však úplně ani vyloučit pozánětlivý původ tohoto zmenšení pánvičky. Jinými slovy - bez dalších údajů se bohužel nelze o této morfologické odchylce vyjádřit stran závažnosti ani prognózy.
17.7.2010 14:10:43
Dobrý den, již v těhotenství byla synovi zjištěna hydronefroza. Po porodu se diagnoza potvrdila a i při oboustranné hydronefróze ve věku necelých 5ti měsíců náš dětský urolog čeká na další vývoj, máme kontrolní sono koncem září - nemáme žádnou zajišťovací léčbu. Syn zatím neměl žádný zánět, ale mám obavy aby se mu za dobu tří měsíců nezhoršily ledviny natolik aby to potom byl mnohem větší problém než doposud. Prozatím se nám na každé sonografii jedna ledvina stále horší, při posledním sono ze 14.7. se zhoršily obě. Prosím o Váš názor: norma ledvin - 52 mm. Pravá ledvina délky 60mm, levá ledvina 77mm. Obě norm. tvaru a uložení, parenchym má norm. echogenitu, oboustranně redukovaný. vpravo až na 6mm, vlevo až na 9mm, bez zřet. ložisek. Kalichopánvičkový systém je oboustranně dilatovaný - vpravo pánvička vel 26x23x20, kalíšky 7-9-13mm. Vlevo je pánvička vel 42x36x31, kalíšky 7-11-20mm. Uretery nediferencuji - nejsou dilatované. Moč. měchýř při dobré náplni bez zřet. patolog. nálezu. Závěr: oboustranně hydronefroza s redukcí parenchymu v. s. při stenoze UP junkce. RTG - cystouretrografie - naplněný moč. měchýř i uretera jsou norm. Během plnění ani při mikci reflux neprokázán. Dítě močí opakovaně jen krátce - reziduum vzhledem k věku nehodnotitelné. Děkuji, Jana
Obecně lze souhlasit s názorem, že u stenózy PUJ se rozhoduje mezi konzervativním přístupem (sledování, případně ATB zajišťovací léčba) a mezi intervenčním přístupem (klasickou pyeloplastickou operací či endourologickým zákrokem - balónkovou dilatací). Pokud jsou rozměry pánvičky v předo-zadním zobrazení větší než 20 mm lze předpokládat potřebu urologické intervence. Pokud dochází k útisku kůry ledvin a redukci její vrstvy, jsou to přídatné argumenty pro intervenci. Na druhou stranu vhodné načasování výkonu není jednoduché a patří do rukou zkušeného dětského urologa. Myslím, že není chybou konzultovat s nálezy jiného dětského urologa a požádat ho o názor.
10.7.2010 22:36:48
Dobrý den, jsem ve 37 týdnu těhotenství, před pár dny jsem měla zvýšenou teplotu a průjem. Teď jsem na tom tak, že co sním nebo vypiju vyzvracím a když ne tak nic nevymočím i když mám velký pocit, že se mi chce moc. Co se děje, že nemohu močit mám se bát o dítě.
Je možné, že v rámci stavu, který popisujete (teploty, průjmy, zvracení) a jehož příčina může být různá (pouhá gastroenteritida ale příp. i jiné onemocnění) došlo u vás k zřetelnější ztrátě tekutin (dehydrataci) a tato dehydratace se mohla projevit akutním (přechodným) poškozením funkce ledvin. Takové přechodné poškození funkce ledvin se může projevit sníženou diurézou (sníženým objemem moči), a příp. dalšími komplikacemi. Může se jednat o závažný stav. Doporučuji urychleně kontaktovat lékaře, který musí provést patřičná vyšetření.
7.7.2010 11:35:57
dobry den uz vyse mesiaca mam krvavy moc aj na pohlad bolesti v oblasti ladvin ktore prechadzaju do dolnych koncatin mam opuchy okolo clenkov pribrala som na ladviny som chora od roku 1964 a narodena som 1956 prekonala som infekcie mala som ladvinove kamene krv v moci bielkovinu bola som na sono kde mi zistili parapelvicku cystu vlavo nefropatia pravej ladviny a akcentovana stena moc. mechura neuzivam ziadne lieky a citim sa zle este mavam krce v pravej casti ale to neviem ci suvisi s ladvinou 28.7 mam ist na ct ladvin a moc. mechura nehovoria mi nic a ja sa bojim vzhladom na dlzku ochorenia ladvin prosim vas ak mozte dajte mi odpoved na maria-oravcova@azet.sk t. c. som v ceskej republike a liecim sa v blansku velmi pekne dakujem
Je mi líto, že Vám pravděpodobně nemohu poskytnout žádnou rozumnou informaci či pomoc. Není mi příliš jasné, zda obtíže, které popisujete (krev moči, bolesti v oblasti ledvin otoky) souvisejí či nikoli s chronickým onemocněním ledvin, kterým dle vašich slov trpíte od r. 1964 (??). Pokud jste objednaná na vyšetření CT ledvin, tak toto vyšetření může velmi přesně informovat o morfologických a zčásti i funkčních změnách na ledvinách. Pokud nemáte výrazněji sníženou funkci ledvin (a to se z vašich slov nezdá být pravděpodobné), tak riziko při tomto vyšetření je velmi malé a není třeba se vyšetření obávat. Očekávaný přínos vyšetření však musí vědět především ordinující lékař a vy máte plné právo ho se zeptat na důvod proč toto vyšetření indikoval.
2.7.2010 10:00:44
Dobrý den, obracím se na Vás o vysvětlení: je mi 33let a od roku 1998 mi byla zjištěna snížená funkce levé ledvina a to na 34% funkčnosti. Pravidelně chodím na USG ledvin a až do roku 2005 byly hodnoty co se týče velikosti ledvin následující: 2005 pravá ledvina 121mm, levá 89mm, v roce 2007 pravá 117mm a levá 101mm. V roce 2009 velikost pravé ledviny naměřeny 109mm a levá 87mm. Jemožné aby velikost ledviny se v pruběhu let zvětšovala a vzápětí snižovala? Nebo je to dáno nepřesným měřením? Nyní mám obavy o pravou ledvinu aby její velikost nesouvisela s postupným snižování funkčnosti. Nyní nevím čemu mám věřit více. Jsem nekuřák, ale tlak mám 140/85 obvodní doktor tvrdí že žádné léky na snížení nepotřebuji. Prosím o radu a vysvětlení. Mockrát děkuji
Velikost ledvin se sice může z řady příčin (např. z důvodu zánětu, vývoje cyst apod.) měnit, avšak ve vašem případě bych spíše usuzoval na to, že na vině je ne zcela přesné měření. Je důležité vědět proč je levá ledvina hypofunkční (je však možné, že v této fázi již nebude možné to zpětně zjistit). Dále je také důležité vědět další údaje jak o funkci ledvin (glomerulární filtrace), tak o močovém nálezu (přítomnost bílkovin či krvinek) a také podrobnější informace o hypertenzi. Z hlediska cílových hodnot krevního tlaku se u nemocných se sníženou funkcí ledvin řídíme celkovou proteinurií – pokud je < 1 g/24 hodin, je cílová hodnota TK < 130/80, při proteinurii > 1 g/24 hodin je to TK < 125/75 mmHg. V každém případě bych doporučoval absolvovat nefrologické vyšetření.
30.6.2010 18:05:08
Dobrý den chtěla bych se zeptat. Dnes mi doktor zjistil dilataci pánvičky a kalichů 6cm. Docela se zhrozil jsem totiž ve 33 týdnu těhotenství. Prosím je to závažné? Děkuji za odpověd Veverková
V těhotenství může dojít k útlaku vývodných močových cest a k městnání moči (tzv. hydronefróza, resp. urostáza), nejčastěji v pravé ledvině. Rozsah tohoto městnání záleží jednak na morfologii a uložení ledviny a dále na tom, jak jsou plod, resp. děloha zvětšené (čili do značné míry na stupni těhotenství) a jak utiskují vývodný systém ledviny. Do značné míry se tedy jedná o fyziologický stav. Pokud dojde ke značnému městnání, hrozí přechodné či trvalé poškození ledviny a také se výrazně zvyšuje možnost vzniku infekce v ledvině se stagnující močí. Řešením je zavedení stentu do močovodu, který zajistí trvalý a plynulý odtok moči z ledviny. I když je to řešení zásadního charakteru, mohou být samotné zavedení a přítomnost stentu v močovodu také provázeny některými nepříjemnými komplikacemi jako jsou bolestivost, přítomnost krvinek v moči a/či vznikem infekce (jedná se o těleso, které je pro organizmus cizorodé). Posoudit nutno takového opatření musí především urolog ve spolupráci s porodníkem.
30.6.2010 08:40:36
Dobrý den, mám dotaz ohledně manžela, který trpí glumerulonefritidou. Současně se stav zhoršil natolik, že ho čeká kompletní vyšetření zřejmě s následnou dialýzou. Psychicky je na tom poměrně špatně a vidí to jako konec. Snažím se ho podporovat, ale ve skutečnosti netuším, jaká je ”životnost” dialyzovaných pacientů. Omlouvám se za dotaz ”na tělo” a doufám, že jsem se nikoho nedotkla. Mockrát děkuji za odpověď.
Pokud hovoříme o "životnosti" pacientů na dialýze je třeba uvést několi faktů:
Pokud dojde u pacienta k nezvratnému selhání ledvin je třeba mu nahradit funkci vlastních ledvin některou z možných náhradních metod (RRT). Hemodialýza je jednou z možných náhradních metod, peritoneální dialýzou další možností a transplantace ledviny poslední z nich. U značné části pacientů může dojít ke změně těchto metod v průběhu jejich života. Pokud bychom uvažovali o přežívání pacientů na všech těchto metodách dohromady tak je výsledný stav asi následující: z celkového počtu pacientů léčených v Evropě různými metodami RRT přežívá 10 let více než 50% pacientů a 40% i po 15 letech. Přežívání u pacientů léčených transplantací je vyšší než u pacientů léčených hemodialýzou či peritoneální dialýzou.
Závěrem - ztráta (funkce) vlastních ledvin je skutečně bolestivou ztrátou, avšak ztrátou za kterou v současné době nemusí pacient platit svým životem. Náhradní metody RRT jsou do značné míry skutečně schopny nahradit funkci vlastních ledvin, byť ne v naprosto plné míře, či za cenu některých klinických komplikací či jiných obtíží. Mohu potvrdit, že pro mnoho pacientů lze i v této ztížené situaci nalézt poměrně uspokojivý průběh života. Doporučuji kontaktovat lékaře i sestry z dialyzačního střediska, či kontaktovat psychologa zaměřeného na tuto problematiku.