Listárna
Vaše dotazy
5.9.2010 15:46:25
Dobrý den, prosím o radu či doporučení dalšího postupu. Mám vrozenou vadu zdvojeného dutého systému vpravo, reflux mi byl operativně odstraněn v 7 letech. Celá léta jsem měla klid, až po rozchodu z manželem a soužití s novým partnerem spolu s častějším pohlavním stykem začaly časté záněty a bolesti pravé ledviny. Na urologické klinice v Motole jsem absolvovala veškerá vyšetření ledvin a močových cest, statická i dynamická, byla jsem hospitalizována kvůli provedení rozšíření močové trubice a nic nepomohlo. Beru 1 rok Nitrofurantoin každý večer 1 tabl. Na doporučení lékaře jsem tento lék vysadila a udělala pauzu pouze s podpůrnou léčbou Max Brusinky a zvýšeným pitným režimem. Po 14 dnech mám opět bolestivý zánět moč. cest, píchání v ledvině doprovázené celkovou tělesnou slabostí. Primář soukromé urologie v místě mého bydliště mi doporučil ledvinu odstranit, abych již měla ”pokoj”. V Motole však zjistili, že i ta ”nemocná” ledvina pracuje na 30% (z 50), že by to byla škoda. Existuje nějaká diagnóza, která by mohla souviset s novým partnerem a častým pohlavním stykem (4-5x týdně) ? Vyšetření na chlamidie a jiné pohlavní nemoci mám také negativní. S partnerem žijeme ve společné domácnosti přes rok, pečujeme o 3 děti. Ani jeden nemáme jiného sex. partnera. Přítel by mi rád pomohl a absolovoval případná doporučená vyšetření. Je pravidelným dárcem krve, takže je též sledován. Moc děkuji za odpověď. Nerada bych nějakým zanedbáním přišla o ledviny.
Recidivující močové infekce jsou velmi nepříjemným klinickým problémem, který sužuje mnoho žen. V některých případech se podaří prokázat některé faktory, které predisponují k těmto opakujícím se zánětům (např. vrozené anomálie na močovém traktu, kameny apod. ), jindy nikoli.
Ve vašem případě je zřejmé, že jedním z důležitých faktorů, predisponujcích ke vzniku infekce je zdvojený dutý systém (vpravo) a dále, že jsou infekce vázány na pohlavní styk. Ke snížení frekvence a intenzity zánětu bych považoval za nejnadějnější věnovat maximální pozornost frekvenci, technice a hygieně ve vztahu k pohlavnímu kontaktu - viz např. http://www.urovaxom.cz/prevence-infekce-dolnich-cest-mocovych.php. Dále by patrně bylo možno zkusit některou vakcínu proti močovým patogenům (např. Urovaxom). Tato opatření by měla být prvořadá. Odstranění ledviny, která je jinak funkční, nepředstavuje dle mého soudu adekvátní řešení.
3.9.2010 21:10:12
léčím se s revmat. artritidou seropozitivní a revmatolog mi naordinoval Metotrexate Teva 10. Po přečtení nežádoucích ůčinků mám strach lék užívat. Poradíte mi. Dále užívám plaqunil a meloxicam. Děkuji
Dne 5.4.2009 jsem odpovídal na dotaz týkající se nefrotoxického působení Metotrexatu - dovolím si část své odpovědi znovu uvést: . . Vysoké dávky MTX - nad 500mg/m2 - mohou způsobit nefrotoxicitu — mechanizmem precipitace methotrexatu nebo jeho metabolitů v renálních tubulech. Methotrexat se aktivně vylučuje ledvinami a obecně interferuje s jinými léky, které se vylučují stejným způsobem a to způsobuje zvýšené plazmatické koncentrace methotrexatu. Je také třeba se vyvarovat současného užívání léků s nefrotoxickým potenciálem. Např. nesteroidní antiflogistika mohou poškodit renální clearance methotrexatu a vést k těžké toxicitě. Jako preventivní opatření je doporučován zvýšený přísun tekutin a alkalizace moče na pH 6,5-7,0 perorálním nebo intravenózním podáváním hydrogenuhličitanu sodného (tablety po 625mg 5x denně každé tři hodiny). Je nezbytné, aby následující testy byly prováděny pravidelně v rámci klinického hodnocení a monitorování pacientů léčených methotrexatem: vyšetření moče a sedimentu, funkcí ledvin, a při podávání vysokých dávek i stanovení plazmatických koncentrací methotrexatu. Z hlediska toho zda se jedná o poškození ledvin reverzibilní či trvalé - častěji se jedná o poškození reverzibilní - avšak obojí varianty jsou možné, záleží na řadě konkrétních okolností.
Čili - jedná se o lék, u kterého se sice může vyskytnout poškození ledvin, a samozřejmě také jiné nežádoucí účinky. Na druhou stranu je však třeba uvést, že se jedná o poměrně účinný lék u RA (a jiných chorob systémového charakteru), který lze v některých případech jen obtížně nahradit stejnocenným lékem s nižší toxicitou.
2.9.2010 21:23:00
Dobrý den, prosím o Vaši radu. Je mi 35 let. Asi před 3 měsíci mě intenzivně bolela záda vpravo pod žebry. Před 3 týdny jsem měla zvýšenou teplotu, řezání při močení a krev v moči. Byla jsem léčena ATB po dobu 3 týdnů. Nyní při sonu zjištěna ”dilatace dutého systému pánvička šíře 3 cm, dilatované i kalichy”. Jsem pozvána za 2 týdny na VUG s podezřením na dilataci vpravo a hydronefrozu vpravo. Prosím o Vaši radu, co může být příčinou a jaká je léčba. Děkuji.
Dilatace a obstrukce v pravé ledvině jsou způsobeny překážkou odtoku moči. Příčinu nelze na podkladě vašich informací stanovit, je nutno ji určit právě pomocí VUG či dalších vyšetření. Lze uvažovat nejspíše např. o konkrementu, ale může se jednat také o překážku, která může být ve stěně močovodu či mimo dutý systém ledviny (zánět, nádor, cévy apod. ). Další léčba závisí na tom co překážku způsobuje a samozřejmě hlavním cílem je tuto překážku odstranit.
4.8.2010 11:20:39
Dobrý den, uz asi víc než jeden měsíc cítím pálení v pravé ledvině, tímto bych se chtěla zeptat na předběžnou diagnózu, než navštívím svého lékaře. Děkuji za odpověď.
Snad nejspíše by se mohlo jednat o zánět ledviny (tzv. pyelonefritida). Takovýto (bakteriální) zánět ledviny bývá však spíše provázen bolestí ledviny (více než "pálením v ledvině"), a také bývají přítomny zvýšené teploty, navíc pálení při močení a častější močení. Jinou možností může být přítomnost konkrementu v ledvině.
30.7.2010 13:12:06
Dobrý den, v březnu letošního roku jsem prodělala zánět močového měchýře. Následně začátkem června opakovaný zánět léčený Unasynem. Týden nato jsem byla hospitalizována se silnou bolestí v zádech s hydronephrosou vlevo, Dle provedených vyšetření nález svědčí pro stenosu PUP či ureteru vlevo. Na CT IVU po provedených rekonstrukcích patrný vcelku volný PUP se stenos. Zaveden double pig-tail stent ureteru vlevo, v dobrém stavu dimitována. Doporučení lékaře: ponechání stentu 6 týdnů, poté kontrolní URS-kopie, dle ní další postup. Pokud nebude nález na ureteru vysvětlovat stricturu ureteru, poté doplnit CT angiografii k vyloučení naléhající vény na stenosu a dle nálezu oper. řešení - optická ureterotomie či deliberace ureteru. Prosím o vysvětlení, jak se něco takového může u zdravého 28 letého jedince přihodit? Jedná se o závažnou ”vadu” a je toto časté? Jak dlouhou léčbu-rekonvalescenci lze předpokládat v případě realizace navrhovaných operativních řešení a oč vůbec v případě těchto operací jde (laicky) ? Neexistuje nějaké neoperativní řešení? Jsem v období, kdy bych ráda začala plánovat první mateřství, může můj stav nějakých způsobem mé plány narušit? Předem moc děkuji za čas strávený nad odpovědí. Ing. Lazúrová
Stenosa PUP (pyelo-ureterálního přechodu) znamená překážku v oblasti PUP projevující se poruchou odtoku moči z postižené ledviny. Může se projevit dilatací vývodné části nad překážkou. Klinicky se může manifestovat např. močovou infekcí, bolestmi aj. To bylo rovněž důvodem toho, že se hydronefróza zjistila u Vás, ačkoli je možné, že překážak byla přítomna delší dobu. Pokud je překážka závažná, tak může ohrozit funkci ledviny. Příčiny překážky mohou být vrozené či získané. Překážku odtoku moči mohou v některých případech tvořit také např. abnormálně lokalizované cévy, utiskující průběh ureteru. Možností, proč se u vás vytvořila stenosa PUP s obstrukcí je tedy více a nelze nyní bezpečně určit o kterou z nich se jedná ve vašem případe. Pokud by se skutečně jednalo o útlak cévy naléhající na průběh močovodu tak urolog zmiňuje ureterotomii či deliberaci močovodu čili operativní úpravu tohoto útlaku. V tuto chvíli nelze rozumně navrhovat či zvažovat alternativní léčbu (konzervativní - obvykle míněno antibiotickou prevenci), jelikož příčina obstrukce PUP není jasná. Z hlediska plánovaného těhotenství se domnívám, že je dobře, že se na tuto "závadu" přišlo nyní a je dobrá šance ji odstranit, tak, aby těhotenství mohlo proběhnout bez komplikací.
28.7.2010 13:26:45
Dobrý den pane doktore, ve 32tt. poloha KP jinak vše v pořádku a po14-ti dnech ve34tt. kvůli poloze KP, dělán kontrolní UZ. Zjištěno v levé polovině dutiny břišní pod ledvinou cystická rezistence naléhající k močovému měchýři plodu. Chtěla bych se zeptat jak to může ohrozit dítě a jeho vývoj a jaké jsou nemoci které z této zprávy mohou vyplynout. Teprve půjdu na podrobné vyšetření, ale chtěla bych být dopředu seznámena s riziky, abych na to byla trochu připravena. Dítě jsme si moc přáli a vyšlo to na potřetí, proto mám velký strach jak vše dopadne. Moc děkuji za odpovědi. Jana
Pravděpodobně Vám nejsem schopen dát uspokojivou odpověď ve smyslu výčtu různých možností, které se mohou skrývat pod popisem "cystická rezistence naléhající k močovému měchýři". Z popisu nelze jednoznačně usuzovat, že se nejedná o útvar související s ledvinou či měchýřem. Čili úplně patrně nelze vyloučit určitou vrozenou anomálii na ledvině či měchýře. Nejsou navíc uvedeny ani velikost útvaru, ani jeho tvar - je proto obtížné odhadnout, zda se může jednat o závažný nález či nikoli.
28.7.2010 07:22:53
Dobrý den můj manžel je od srpna 2009 dialyzován. V poslední době má bolesti v kloubech. Paní doktorka mu předepsala Methotrexate-teva 2,5mg. První dávku bral v pátek a to 3 prášky najednou. Příští pátek má vzít další 3 a má přijít na odběr krve. Prášky mu ovšem způsobili puchýře v ústech a kolem konečníku. jsou tyto léky vhodné pro dialyzovaného ? Na dialýzu chodí 3x týdně 4,5 hod. Tlak má stále vysoký. V poslední době i 230/110. Nechali si ho v nemocnici, ale tlak mu přišli změřit jen před vizitou. To mohl být doma a v chládku. Jak se co nejdříve zbavit těch puchýřů v puse? Děkuji
S léčbou Methotrexatem u pacientů, kteří jsou chronicky hemodialyzovaní, nejsou bohužel velké zkušenosti. V některých ojedinělých případech jsou popisovány i různé závažné nežádoucí účinky, např. poškození krvinek či kožní afekce různého typu. Problém je, že u hemodialyzovaných pacientů se MTX nemusí v dostatečné míře odstraňovat ledvinami (a dokonce ani hemodialýzou), takže jeho toxicita může stoupat. Lze předpokládat, že kožní postižení vymizí s tím jak odezní toxický efekt MTX. V některých případech se doporučuje odstranit MTX více účinnými dialyzátory (tzv. high-flux). Konkrétní lokální léčbu kožní afekce by měl doporučit dermatolog.
24.7.2010 21:11:34
Dobrý den, prosím vás mám pár otázeček, před 3 dny mi pan dr. na urologii zjistil dvě cysty na levé ledvině jednu měřil nejspiš tu větší 23mm řekl mi že mam být v klidu že se to bude sledovat a že se s tím dá normalne žít jenomže mě to moc v klidu nenechá chtěla jsem se vás zeptat jestli je nějaká šance že se cysty zmenší či ztratí, potom jsem se chtěla zeptat zda s tim může souviset pobolívání v bederní části zad a v boku jen takové občasné s tlakem, dale bych se vás ještě chtěla zeptat jestli pro to můzu neco udělat aby se ty cysty nějakym způsobem treba zmenšovaly, a poslední otazka jak se tyto cysty dají odstranit jestli se to odstranuje jen pod celkovou narkozou nebo i nejaka lokalni vim ze mam dost otazek ale jsem z toho spatna je mi 26 let a v rodine krome kaminku v ledvinach nikdo problemy nema navic jsem byla tento rok v lednu na ultrazvuku po zánetu moč. měchýře a ještě tam zadna cysta nebyla mam se hodně obávat nějakého zákroku předem moc dekuji za odpovědi
Cysty na ledvinách jsou poměrně častým nálezem. Může se jednat o cysty vznikající v rámci vrozených (či dědičných) chorob ale může se jednat také o cysty získané. Samozřejmě z toho co uvádíte nelze bezpečně určit o jaký typ cyst se jedná a jakého jsou původu. Pokud by se jednalo o některou z dědičných chorob ledvin (např. polycystózu), pak dochází obvykle postupně ke zmnožení cyst a jejich růstu, cysty také postihují obě ledviny. Předpokládám, že se spíše jedná o prosté cysty, které jsou degenerativního původu a vznikající u poměrně mnoha lidí (s rostoucím věkem, mohou být však i u mladších osob). Takovéto cysty nemívají větší klinický význam, jejich množství a velikost se může zvětšovat a to do různého počtu a velikosti. Nezpůsobují větší klinické obtíže a neohrožují funkci ledvin. Cysty se sice mohou punktovat, avšak děje se to spíše výjimečně a to tehdy způsobují-li klinické problémy jako např. bolesti či tvoří-li překážku odtoku moči apod.
Na závěr - doporučuji, abyste nepropadala zbytečně obavám. Zeptejte se urologa, zda se dle jeho mínění jedná o prosté cysty či o jiný typ cyst. Vy sama nemůžete růst či zmnožení cyst ovlivnit.
23.7.2010 22:19:17
dobry den, jsem ve 22. tt, amniocenteza v poradku, na naslednem UZV vysetreni mi zjistili toto: multicysticka ledvina na leve strane- 3 cysty - 4mm, dilatace KPS 10 x 5, 4mm, jinak plod bez zjevnych znamek VVV. Muzete mi prosim vysvetlit zda jde o lehkou ci velkou dilataci a zda cysty mohou sami do porodu zmizet, ci co nas s nejvetsi pravdepodobnosti ceka? dekuji
Dilataci lze označit za významnou. Pokud jde skutečně o multicystickou (dysplastickou) ledvinu, tak obvykle (ne vždy) bývá ledvina poměrně závžně postižena nejen anatomicky ale i funkčně. Poměrně často dochází k postupnému svráštění a zmenšení takto postižené ledviny. V některých případech může být takováto ledvina náhodným nálezem u dospělého. Druhá, nepostižená ledvina dostačuje k zajištění všech funkcí, které u zdravého jedince splňují ledviny 2. Skutečnou míru postižení ledviny u vašeho plodu však lze určit jen velmi nepřesně a tím i stanovit pravděpodobnou prognózu lze velmi obtížně.
23.7.2010 10:46:59
Dobrý den, prosím o vysvětlení nálezu...cysta na konvexitě levé ledviny vel. 11mm, MM málo naplněný, bez zřetelné cystolitiázy v MP černé flebolity...děkuji
Cysta = útvar charakteru drobné dutiny, obvykle naplněná tekutinou, jejíž složení je blízké moči. S ohledem na její velikost (11mm) se jedná téměř jistě o klinicky nevýznamný nález.
MM= močový měchýř
cystolitáza= kameny v močovém měchýři
MP= malá pánev
flebolit = žilní kamínek vznikající ukládáním vápníku do krevní sraženiny - rovněž nález bez klinického významu