Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

29.10.2010 13:28:42

Manželka má nález hypoplazie pravé ledviny. Má mít obavy. Léčba.

Pokud má vaše manželka hypoplazii pravé ledviny, tak předpokladám, že funkce této hypoplastické ledviny je buď významně snížená či ledvina je afunkční. Tím pádem je klíčové, zda levá ledvina je zdravá - pokud ano, bude funkce této jedné ledviny zcela dostatečná pro organizmus. Hypoplastickou ledvinu je vhodné v určitých intervalech kontrolovat ultrazvukově. Není úplné jednoty v tom, zda je třeba či nikoli takovou hypoplastickou (a afunkční) ledvinu odstranit - pokud nečiní klinické obtíže (např. není zdrojem infekce), tak je možno volit konzervativní postoj.

27.10.2010 19:00:59

Jak mohu být co nejvíce šetrný ke své pravé ledvině, která byla operována pro hydronefrozu? Nyní je z 80 % nefunčkní. Protože kolem vztahu činnosti ledvin a např. stravování zdá se existují jen mýty, rád bych se zeptal, jestli je třeba omezit určitou stravu/aktivity, nebo se naopak něco doporučuje. Děk.

Ovlivnit osud pravé ledviny můžete jen velmi omezeně. Má smysl omezit příjem NaCl v dietě, dostatečný příjem tekutin, patrně i mírně redukovat příjem bílkovin (zvl. živočišných), pravidelně kontrolovat tlak. To vše platí pro situaci, kdy celková funkce obou ledvin dohromady (která se hodnotí např. dle sérových koncentrací kreatininu či dle klírense kreatininu) je víceméně normální či jen lehce zhoršená. Důležité je si uvědomit, že nelze působit (např. dietně či léky) izolovaně na jednu ledvinu - pouze na obě. Pokud by celková funkce obou ledvin dohromady byla výrazně zhoršená, platila by různá dietní omezení, která jsou odstupňovaná dle závažnosti zhoršení funkce ledvin.

26.10.2010 13:55:53

dobrý den, jsem 14 dní po celkové nefrektomii. Chtěla bych se zeptat jaké mně čekají do budoucna omezení? Múžu vykonávat veškerou práci? Na co si mám dávat pozor atd. Děkuji za odpověď Martina

Nepíšete důvod pro, který byla nefrektomie provedena, což může či také nemusí být podstatné. Pokud by např. byla provedena nefrektomie pro zhoubný nádor, pak je třeba pravidelně provádět kontroly zaměřené na možnou recidivu tumoru. Pokud byla nefrektomie provedena z jiných důvodů, tak je situace samozřejmě podstatně jednodušší. Pokud byl pooperační průběh nekomplikovaný, tak by nefrektomie do budoucna nemusela prakticky znamenat téměř žádné omezení, jelikož jedna zdravá ledvina dostatečně zabezpečuje ledvinné funkce. Jsou jedinci, kteří se narodí pouze s jednou funkční ledvinou a po celý život to nevědí a jedna ledvina jim slouží dostatečně. Je tedy třeba spíše dbát zvýšeně na to, aby nedošlo k zbytečnému poškození zbylé ledviny - za různých zátěžových situací (těhotenství, užívání léků, náročné sporty apod. ). Je také vhodné v určitých intervalech funkci zbylé ledviny přešetřit (laboratorně, ultrazvukově).

23.10.2010 10:51:49

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz, levá levina pracuje na 85 %, pravá jen na 15 % (zjištěna distální striktura močovou vpravo). V současné době mám zavedenou drenáž ledviny (nefrostomii) a čekám, zda se funkčnost zlepší či nikoliv. Ledvinu bych chtěla zachránit, můžete mi poradit, čím bych jí mohla sama pomoci (třeba nějaké bylinné čaje, úpravou jídelníčku apod. ) Pevně věřím, že není vše ztraceno. Děkuji za radu M.

V této situaci můžete osud pravé ledviny ovlivnit opravdu jen velmi omezeně. Má smysl omezit příjem NaCl v dietě, dostatečný příjem tekutin, patrně i mírně redukovat příjem bílkovin (zvl. živočišných), pravidelně kontrolovat tlak.

21.10.2010 16:03:25

Koncem února provedena hysterektomie a ihned po operaci silné bolesti v bedrech. Zjištěná zvětšena ledvina a zaveden stend do močovodu, po kterém nastala okamžitá úleva. Od této doby žádné potíže. V polovině května stend vytažen. V červnu provedena scintigrafie levá levdvina - 74 % a pravá jen 26 %. Žádné obtíže jsem neměla. Při kontrolách vždy byla ledvina zvětšená - hydronefroza vpravo (3. stupně). 22. září zjištěna distální striktura močovodu vpravo a provedena nefrostomie. Předběžně mi bylo řečeno, že je třeba provést Boariho plastiku. Asi za 2,5 týdne od provedené nefrostomie mi byla udělána scintigrafie - výsledek - pravá ledvina funkční jen na 15 %. Lékaři mě chtějí \”ušetřit\” zbytečné operace (Boariho plastika) a navrhují přímo hned odstranění ledviny, ale s tím se nemohu smířit. Četla jsem nejrůznější články a jistá naděje na zlepšení existuje. Zlepšení úplně nepopírají ani lékaři. Prosím o Váš názor případně radu, kam se s daným problémem obrátit. Děkuji M.

Boariho plastika s reimplantací ureteru je prováděna v případě striktury (distálního) ureteru např. v případě poškození při gynekol. rozsáhlejší operaci. Podrobnosti takového zákroku můžete nalézt např. v odkazu:

www.urologiepropraxi.cz/savepdfs/uro/2005/?03/07.pdf

Jelikož poškození ureteru po operaci nebylo u vás patrně relativně dlouho rozpoznáno, došlo nejspíše k poškození funkční tkáně pravé ledviny. 15% celkové funkce (obou) ledvin je opravdu poměrně malý podíl na celkové funkci, nicméně není podíl natolik malý, aby se bez hlubšího rozmyslu měla indikovat pravostranná nefrektomie. Je potřeba vzít v potaz více faktorů: jaká je celková glomerulární filtrace - čili funkce ledvin (určuje se dle klírense kreatininu), tzn. je-li v normě či nikoli, dále jak vypadá funkční tkáň pravé ledviny - předpokládám, že bude výrazněji ztenčena, konečně jak velké je riziko operace ve vašem konkrétním případě. Dop. konzultaci na pracovišti typu Urol. klin. VFN v Praze, ale samozřejmě podobných pracovišt je více.

21.10.2010 15:10:21

Dobrý den, mám týdenního chlapečka a dneska jsme byli na SONO ledvin. Ve zprávě máme diagnózu Q620 - Vrozená hydronefróza, s tímto textem: Obě ledviny zvyklé velikosti i lokalisace, vpravo jen lehce vizualizovaná pánvička - APIR do 3 mm, přiměřené šíře a struktury parenchymu, norm. kortikomedulární přechod, vlevo diletace DS - pánvička APIR kolem 9 mm, patrný horní i střední kalich - oba cca 10 mm šíře, parenchym levé ledviny v nejúžším místě 6 mm. Subrenální močovod nevizualizuji. Močový měchýř obvyklého tvaru, bez nástěné patologie. Zá. : dilatace DS levé ledviny Dop. : vyšetření a sledování nefrologem Více se k tomu pan doktor vyjadřovat nechtěl. Na ultrazvuku ve 20. i 30 tt bylo vše v pořádku. K nefrologovi jdeme až za týden a do té doby se asi zblázním :- (. Můžete mi prosím napsat co tato diagnóza dle Vašich zkušeností znamená a co mé miminko čeká? Doufám, že mne uklidníte, že to není nic vážného...Předem moc děkuji za Vaši odpověď. Markéta Paroulková

Pokud se jedná o dilataci dutého systému ledviny, aniž by byl současně rozšířen močovod (alespoň dle ultrazvuku se nezdá být rozšířen), lze nejspíše uvažovat o zúžení přechodu pánvičky do močovodu, anomálie odstupu močovodu nebo křížení močovodu s nadpočetnou cévou. Většinu těchto poruch lze odstranit chirurgickou intervencí.

21.10.2010 15:03:39

Dobrý den, mám 3-letou dceru, která po prvním roce života prodělala zánět ledvin, po léčbě antibiotiky se zánět dostavil po několiky měsících znovu. Následovala hospitalizace v nemocnici, po vyšetření MCUG zjištěn reflux 1. st na jedné straně a následná léčba Sumetrolimem. Po roce pan doktor vysadil lék na základě vyšetření moči, zánět ledvin se však dostavil po měsíci znovu. Po hospitalizaci v nemocnici byla nasazena další léčba Sumetrolimem trvající další rok. Nyní při poslední kontrole nasadil pan doktor střídavou léčbu - týden užívat Sumetrolim, týden vysadit po dobu dvou měsíců, pak vysadit lék úplně. /o vyšetření MCUG se ale nezmínil/ Mám strach, že může dojít k opětovnému zánětu ledvin, pokud tam ještě reflux je a nevím, zda mám trvat na vyšetření MCUG. Nejsem odborník, chci jen pro své dítě udělat to nejlepší, a proto vás žádám o váš názor k postupu, za který moc děkuji.

Průkaz vezikoureterálního refluxu (VUR) a určení jeho stupně se standardně provádí pomocí MCUG. Jedná se o vyšetření velmi přínosné, avšak přece jen poněkud náročnější pro vyšetřované dítě. Umožňuje posoudit zda se rozsah VUR mění či nikoli. Stupeň VUR a pravděpodobnost močové infekce spolu však nemusí nutně korelovat. Samozřejmě pokud by VUR výrazně progredoval bylo by možné či vhodné uvažovat o změně léčby (endoskopické či jiné). Myslím, že by bylo nejrozumnější s ošetřujícím lékařem pohovořit, sdělit vaše obavy a zeptat se ho na jeho plán léčby do budoucna - včetně toho kdy předpokládá provést kontrolní MCUG (a ev. další vyšetření jako např. DMSA).

18.10.2010 03:04:22

Dobrý den, jsem již dva roky dialyzovana. Je mi 39 let a ráda bych věděla vse o dialýze a tehotenstvi. Ma diagnoza je glumeronefritida s velkou ztratou bilkovin. Nyni je vse v norme protože nemocim a transplantace mi zatim byla zamitnuta pro pripadnou recidivu onemocneni. Jake jsou u nas zkusenosti?

Pokud se ptáte na to, jaké jsou zkušenosti s těhotenstvím v pravidelném dialyzačním léčení v ČR, tak je možno říci, že byly popsány ojedinělé případy. Jeden z takových případů úspěšného těhotenství v ČR byl popsán v r. 2008 - viz odkaz: www.fresenius.cz/TiskovaZprava.aspx?zprava=?4590&archiv=0

Obšírnější informaci se pak můžete dozvědět na odkazu:

www.nefrol.cz/resources/upload/data/217_PN_?1-2010.pdf

Velmi obecně lze tedy uvést, že otěhotnění a úspěšné donošení těhotenství u pacientky v dialyzačním léčení je poměrně vzácnou situací, nikoli však nemožnou. Domnívám se, že pokud byste měla snahu a touhu otěhotnět, bylo by potřeba tuto věc velmi podrobně probrat s lékaři dialyzačního střediska a gynekology.

17.10.2010 14:56:41

Dobrý deň, chcela by som vedieť, či existuje iná, menej invazívna metóda liečby dilatácie ureteru 2. stupňa ako korekcia vrodenej vady operáciou.

Pokud máte na mysli dilataci ureteru v rámci vezikoureterálního refluxu (VUR), tak v zásadě u VUR přicházejí v úvahu přístupy:

*konzervativní,

*chirurgický - klasický (otevřená operace), který je indikován v současné době spíše vyjimečně a to u nejvyšších stupňů vezikoureterálních refluxů,

*endoskopické operace (endoskopická aplikace partikulí (např. derivát kyseliny hyaluronové - Deflux) podslizničně na úrovní svěrače. Endoskopicky můžeme postupovat podobně jako při konservativním postupu u nižších a středních stupňů vezikoureterálních refluxů, které jsou provázeny alespoň jednou atakou akutní pyelonefritidy.

*laparoskopické výkony

11.10.2010 14:56:58

Dobrý den, ráda bych se zeptala na mou 11m dcerku, která před třemi měsíci prodělala heminefrektomii pravé ledviny, měla tam cysty, také měla řezanou ureterokélu. Předtím měla jako miminko dvakrát zánět moč. měchýře a teď po třech měsících má opět zánět, který byl týden léčen Zinnatem ale asi byl nedoléčený, protože měla opět moč špatný a znova nasazené atb. Chci se zeptat jestli je normální aby měla tak brzy po operaci zase zánět nebo co způsobuje tak časté záněty, leukocyty a krev v moči? Může to být jen shoda náhod, nebo jsou takovéhle opakované záněty spojené opět z nějakou vadou ledvin nebo moč. měchýře. Jinak byla dcerka jištěná celou dobu před operací a měsíc po, Sumetrolinem, to byla moč v pořádku. Děkuji moc za odpověď

Je nepochybné, že u vaší dcerky, byla v minulosti přítomna zvýšená predispozice ke vzniku močových infekcí (z důvodu cyst a ureterokély). Tyto faktory sice byly odstraněny, to však bohužel vždy nemusí zaručit, že se infekce nebjeví znovu. Je třeba pátrat po dalších možných okolnostech podmiňujících opakovaný vznik močové infekce.

Předchozí 1 ...50515253545556 ...72 Další Zobrazit vše