Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

11.11.2010 08:47:17

Dobrý den, manželovi byla náhodně zjištěna ageneze levé ledviny. Sám byl a je bez potíží, snad to nadále přetrvá.. Chci se zeptat - sou nějaká zvýšená rizika pro vývoj zdravého dítěte, až budeme čekat rodinu? Děkuji

Jednostranná ageneze v naprosté většině případů nepředstavuje zvýšené riziko vzniku obdobné vrozené vývojové vady pro potomky. Pokud chcete být udělat maximum tak se s manželem domluvte, aby podstoupil genetické vyšetření (resp. genetickou konzultaci).

10.11.2010 14:02:18

Dobrý den, v 5. měsíci těhotenství mi byl zjištěn zánět pravé ledviny, které byl přeléčen Augmentinem a zaveden stent mezi ledvinu a močový měchýř. Kromě bílkoviny v moči a vysokého CRP nebyly žádné problémy s močením. Od zavedení stentu nemohu chodit, protože se již po chvíli objevuje velká bolest a krev v moči, která po nějaké době v klidu odezní. Někdy ale přetrvá i několik dní. V posledním týdnu se zvyšuje také bolest v pravém boku, píchání při sezení a bolest podél stentu. Také krev je již v moči prakticky stále. Stent je tříměsíčního typu a nyní po 2,5 měsících má být vyměněn za nový kvůli jeho pravděpodobné snížené průchodnosti. Do porodu mi zbývá ještě 9 týdnů a nedokáži si představit, že problémy se budou s novým stentem opakovat a budu s ním muset i rodit. Již nyní zvládám ležet jenom na levém boku. Není lepší podstoupit znovu riziko zánětu ledviny než stálou bolest ze stentu znemožňující denodenní život? Děkuji

Souhlasím s tím, že by bylo patrně vhodné znovu posoudit, zda je větší riziko mít zavedený stent, jehož přítomnost je očividně spojena se značnými klinickými obtížemi (včetně rizika vzniku močové infekce), či stent nemít a riskovat vznik recidivy pyelonefritidy. Toto posouzení však vyžaduje znalost konkrétních podrobností, které může znát především ošetřující urolog (závažnost prodělané pyelonefritidy, přítomnost či absence určitého stupně obstrukce v pravé ledvině apod. ).

9.11.2010 15:35:35

Dobrý den, jsem v 21 týdnu těhotenství a dnes bylo miminku na UTZ zjištěno: Dilatace KPS bilat, max. 5mm (na obouch ledvinách). Kontrola za 3 týdny. Můžete mi, prosím, sdělit co to znamená a jaké jsou důsledky při nezlepšení? Nemůže se stav výrazně zhoršit dřív než za 3 týdny? Děkuji za odpověď Marková

Obdobných dotazů je skutečně velmi mnoho, takže si dovoluji zopakovat svou odpověd na prakticky totožný dotaz z 5/2010:

Dilatace pánvičky je jedním z častých patologických nálezů při ultrazvukovém vyšetření ledvin u plodu. V případě vašeho miminka se jedná o relativně hraniční nález - dle různých norem se za dilataci považuje buď velikost pánvičky nad 3 mm ve 2. trimestru či nad 5 mm bez ohledu na fázi těhotenství.

Důvodů rozšíření - dilatacie - pánvičky může být více, nicméně jednou z častých příčin bývá některá z vrozených vývojových vad, např. typu stenózy pyeloureterálního spojení. (stenóza může způsobit, že moč z ledviny neodtéká plynule, městná před překážkou a způsobuje dilataci) či vezikoureterálního refluxu. Důležité je zjistit přesný typ vrozené poruchy, která je odpovědná za rozšíření. Následně pak je třeba posoudit optimální postup - buď tzv. konzervativní (vyčkávání, sledování, medikamentózní léčba) či korekce vrozené vývojové vady operativně. Nyní však příliš brzy na to, aby bylo možno se definitivně vyjádřit k závažnosti stavu či dalšímu vývoji.

9.11.2010 09:42:23

Dobrý den, po opakované pyelonefritidě mě čeká vyšetření FSL, endoskopie a kalibrace. Prosím o informace co je jaké vyšetření, jak probíhá atd. Předem děkuji za odpověď. M. F.

FSL - předpokládám, že je zkratkou pro funkční scintigrafii ledvin. Ta představuje izotopovou metodu, kdy po injekci určité látky s navázaným izotopem do žily, je následně snímán průtok této látky ledvinou a do moči, čímž lze posoudit funkci obou ledvin. Endoskopie (= cystoskopie) představuje optické vyšetření močového měchýře průnikem cystoskopem přes močovou trubici. Kalibrace uretry je vyšetření průchodnosti močové trubice a vyloučení striktury.

8.11.2010 10:57:09

Dobrý den, od roku 2008 jsem po nefrektomii pravé ledviny z důvodu velkého krvácení a od té doby mě trápí vysoký krevní tlak. Beru už 3kombinaci léků na snížení, ale pořád to nějak nezabírá (162/108). Dále bílkoviny v moči na jeden+ a v sed do 10 ery i deformované. Je to nějaký vážný problém prosím

Nelze patrně vyloučit, že se jedná o závažnější stav, avšak údajů, které uvádíte je příliš málo, aby se rozumně na dálku dal stav zasvěceně posoudit. Jedná se o to, že není jasné vícero faktů - např. proč ledvina krvácela (je dosti nezvyklé, že se provádí nefrektomie pro krvácení), dále jaká byla funkce obou ledvin dohromady před nefrektomií a případně jaká je funkce zbylé ledviny (měří se hodnotou sérového kreatininu či glomerulární filtrací), dále kdy začal krevní tlak stoupat a jaké vlastně léky berete, a v jakých dávkách. Dále zda bylo u zbylé ledviny provedeno vyšetření přívodné tepny (k vyloučení stenózy)...Navíc je třeba také vědět další údaje o zdravotním stavu, které s tím ev. mohou souviset. Je povinností nefrologa, aby vám sdělil, co si o dané situaci myslí a pokusil se navrhnul další postup. V každém případě je nutné urychleně dosáhnout snížení tlaku na rozumné hodnoty (což by znamenalo blížit se hodnotám 120/70-80), jinak hrozí poškození zbylé ledviny.

7.11.2010 17:11:00

Dobry den, u me dcery bylo po narozeni ultrazvukem zjisteno, ze jedna ledvina se nachazi nize (v panvi). Bylo nam doporuceno 1 za rok kontrolni ultrazvukove vysetreni a horecnata onemocneni konzultovat s lekarem. 1. Je to dostatecne, 2. jake jsou mozne komplikace? 3. Mohou nastat problemy pri odplenkovani (az kolem druheho roku veku) ? Predem dekuji za odpovedi

U vaší dcery je přítomná porucha umístění ledviny, tzv. ektopie. Závažnost ektopie záleží do značné míry na tom, zda je ektopie jedinou abnormitou postihující ledvinu, či zda je ektopie spojena s dalšími vrozenými urologickými abnormitami (mohou se týkat krevního zásobení ledviny, přítomnosti tzv. vezikoureterálního refluxu, dysplazie aj. ). Pokud je ektopie zjištěna náhodně (při ultrazvuku), tak je pravděpodobnější varianta první, tzn. že se bude jednat o příznivý nález, který nemusí vést ke klinickým projevům či nemusí být spojena s poškozením ledviny. Jednou z nejčastějším klinických komplikací může být skutečně infekce močových cest, která se může objevit kdykoli v průběhu vývoje dcerky. Pokud by dcera byla zcela bez obtíží, tak se mi uvedený postup zdá přiměřený. Pokud by byl sebemenší náznak obtíží, které by mohly naznačovat souvislost s močovou infekcí (nejen teploty, ale i např. změny barvy moči apod. ), tak by bylo vhodné podrobnější vyšetření.

4.11.2010 20:53:44

Mám cystycké ledviny, první zjištění bylo ve 25-ti letech. Do současných 60 ti let se vše jenom odborně sledovalo a nebyly problémy. Po kolice v 60 letech zjištěno v postižené ledvině : v pravé ledvině (25 %) je vše komplikováno útlakem KPS parapelvickou cystou (6 cm) a kamenem (2 cm) v dolním kalichu. Při kolice odešel další kamínek velikosti 6x7mm močovodem. Močovod při revizi - výrazná klička s dilatací KPS, byl zaveden ureterální stent CH6. Můj dotaz je na vhodnost perkutánního zákroku (punkce cysty + PEK)- je plánován v lednu2011. Je možné aby se tak velký kámen dříve nendiagnostikoval - jsem od koliky v 25 letech stále pod dohledem urologů. Je možné, že je to jiná hmota, která se přemístňuje v ledvině a mate, stalo se, odpoledne byl při SONO nalezen kámen 2 cm, a ráno byl hledán a objeven v jiném místě, když je v cestě veliká cysta? Dá se jednoznačně určit, že je to kámen jinou metodou? Děkuji Anna.

Začnu od zadu - prokázat kámen zobrazovací metodou lze obvykle přesněji než ultrazvukem pomocí computerové tomografie (CT). Dále je možno dodat, že v terénu cystických ledvin se některé útvary (včetně kamenů) prokazují ultrazvukem hůře než v terénu ledvin bez cyst. Pokud není kámen zablokován v dutém systému, tak se jeho poloha může měnit. Domnívám se, že plánované zákroky - punkce cysty + PEK - mohou vyřešit útlak dutého systému cystou a kamenem.

4.11.2010 01:26:20

Dobre rano. moc prosim o radu. zjistily mi akutni zanet prave ledv. chtely si mne nechat v nemocnici ald musela jsem odmitnout. jsem svob. mamina a neni kam maleho dat a sebou ho vzit nemohu. dostala jsem tedy augmentin. beru jej od soboty ale beze zmen. nemužu bolesti ani spat je ješte jine učinňejši antibiotikum. nebo jak se lecit? vazne jsme samy a jsem zoufala. dekuji Jitka

Pokud máte akutní zánět ledviny, tak lze nejspíše očekávat, že infekční původce bude uropatogen ze skupiny tzv. gramengativních bakterií (nejspíše koliformních). Na tuto skupinu bakterií patří k poměrně dobře účinným antibiotikům tzv. fluorochinolinová antibiotika. Augmentin patří v tomto směru k antibiotikům širokospektrým, na která jsou výše uvedené mikrobi více rezistentní než na fluorochinolony (tzn. Augmentin a podobná ATB jsou méně účinná). Jinými slovy - v léčbě akutní pyelonefritidy lze nahradit Augmentin účinnějším antibiotikem, které lze podávat v tbl. podobě.

1.11.2010 20:11:32

dobrý den, mohu poprosit o bližší vysvětlení. Pro četný výskyt cystyckých ledvin v rodině jsme byli s dcerkou odeslány na vyšetření. dceři je 11,5 měs a dr zjistila že pravá ledvina je velikosti 52mm parenchym 7 mm, levá velikosti 69 mm parenchym 8,5mm , levá pánvička je v příčném řezu 7,5-8 mm.

Pokud byla vaše dcera odeslána k vyšetření z důvodu výskytu cyst v rodině, tak se nejspíše ve vaší rodině vyskytuje polycystická choroba ledvin (autozomálně dominantního či recesivního typu). Ultrazvukovým vyšetřením lze přítomnost této choroby prokázat tím, že se prokáží cysty ve tkáni ledvin. V nálezu, který uvádíte, není zmínka o cystách, takže nález spíše svědčí pro nepřítomnost polycystické choroby.

30.10.2010 10:34:39

Dobrý den, před týdnem mi byl zaveden stent do pravého ureteru z důvodu silných bolestí v pravé části jdoucích od pravého třísla až k pravé ledvině. Po vyšetření”vylučovačka” mi byl zjištěn kamínek o velikosti 2mm, lékaři se mi snažili ho vyndat ale pro zůženinu v močovodu to nešlo. Proto byl zaveden stent, po dvou měsících se mám dostavit na URO k extrakci stentu a ev. URS. Jsem oteklá v obličeji, mám jako by vyrážku též v obličeji, cítím tlak vpravo dole a často močím a dost se potím. Ještě dva dny mám brát antibiotika. Myslíte že je zavedení stentu dobré řešení? cítím se unavená a podrážděná. Prosím o radu co dělat dál? Děkuji Marcela.

Urologům se nepodařilo odstranit drobný konkrement z ledviny z důvodu přítomnosti zúžení (stenosy) pravého ureteru. Příčina stenosy není patrně jasná. Je poměrně běžným postupem, že se jako dočasné opatření k zachování volné průchodnosti ureteru (a případně pro zhojení stenosy) ponechá zavedený ureterální stent. K řešení striktury ureteru a odstranění konkrementu slouží další postup - ureterorenoskopie. Další podrobnosti viz např. odkaz: www.internimedicina.cz/pdfs/int/2003/01/15.?pdf.

Ačkoli je často ureterální stent snášen relativně dobře, může (také nezřídka) být jeho přítomnost provázena některými klinickými obtížemi (hematurie, infekce, bolesti, dislokace a některé další). Je obtížně posoudit, z čeho vaše některé obtíže pramení (viz otok v obličeji a vyrážka) - zda z terapie antibiotiky, či jsou - li jiného původu. Je třeba na obtíže upozornit především na urologa, který vás ošetřuje.

Předchozí 1 ...49505152535455 ...72 Další Zobrazit vše