Listárna
Vaše dotazy
26.12.2010 11:10:29
Dobry den. jsem žena 35 let. Jsem lečena na vysoky krevní tlak. Lekař mě poslal na ultrazvuk břicha. Vše bylo v pořádku, jen u leve ledviny na later. kontuře je korová vrstva v rozsahu cca55x27mm, rozšířena, nevyklenuje konturu ledviny, tedy dělá impresy ce, papily ostré. Za tři mněsice mám jít na kontrolu dynamiky. Nevim co to znamená. Prosim o odpověd. Moc děkuji
Předpokládám, že je u vás v plánu provedení izotopového vyšetření ledvin, které může přinést zpřesňující informaci o poloze, rozložení a stavu funkčního parenchymu a odhadu relativní funkce obou ledvin, rychlosti odtoku a výpočtu globální funkce ledvin. Zatím není patrně zcela jasné, co vlastně představuje rozšířené korové vrstvy levé ledviny na její laterální straně. Nejspíše lze uvažovat o vrozené tvarové anomálii.
23.12.2010 20:02:09
Dobrý den. Je mi 24 a půl roku jsem po nehodě, po které jsem přišel o levou ledvinu a slezinu. Těď mě již čtvrtý den bolí pravá ledvina a při močení cítím trochu pálení, minulé výsledky krve a moči byly v pořádku až na malou infekci. Zajímalo by mě jestli sem třeba jen neprochladl??
Bolest ledviny a pálení při močení jsou příznaky močové infekce smožným postižením pravé ledviny. Je možné, že ke vzniku infekce přispělo prochlazení. Skutečnost, že při předchozím vyšetření byly výsledky v pořádku, nezaručuje, že v dalším období nedošlo ke vzniku infekce. Doporučuji kontaktovat vašeho ošetřujícího lékaře a domluvit se stran nového vyšetření zaměřeného na možnou přítomnost močové infekce. To je důležité právě s ohledem na to, že máte pouze jednu funkční ledvinu.
17.12.2010 09:42:06
Dobry den, nyni jsem ve 12tt tehotenstvi a bylo mi zjisteno mestnani moci v ledvinach, v prave vice. Pri minulem tehotenstvi jsem tento problem mela take a byl resen asi ve 28tt zavedenim stentu (bez znecitliveni). Rada bych se zeptala, zda je mozne zavedeni provadet v anestezii, bud castecne nebo celkove. Zavedeni stentu pro mne byla tak spatna zkusenost, ze se mu chci (bez umrtveni) vyhnout. Dekuji Vam za odpoved. Hanka
Zavedení ureterálního stentu lze samozřejmě provést se znecitlivěním - ať již v lokální anestézii či celkové. S ohledem na zdraví plodu by bylo šetrnější lokální znecitlivění - to je třeba konzultovat předem s urologem.
15.12.2010 23:00:44
Dobrý den, jsem po nefrektomii levé ledviny /z důvodu úplné nefunkčnosti/ téměř 2 měsíce. Rána je zhojená, nebolestivá, ale pobolívá mě levý podbřišek pod ránou, mám mírný otok břicha - na tlak bolestivý skoro až k pupku, také necítím bok od rány ke kyčli, bolesti a zduření v tříslech už ustoupily. Jsou tyto bolesti pod ránou po operaci běžné a za jak dlouho mohou ustoupit. Pomůže rozmasírování této oblasti břicha nebo raději klid? Děkuji Míla
Obtíže, které se u vás objevily po nefrektomii, nejsou zcela běžné. Záleží samozřejmě primárně na tom, jak operace proběhla, zda byla (či nikoli) provázena komplikacemi, které by mohly být např. zmíněny v operačním protokolu. Bylo by vhodné požádat o konzultaci chirurga a upozornit na obtíže. Bylo by jistě potřeba provést ultrazvukové vyšetření se zaměřením na oblast, kde jsou bolesti přítomny. Rozhodně bych doporučoval raději klidový režim a další ev. intervence realizoval až pouze po konzultaci s chirurgem.
12.12.2010 19:19:22
Dobrý den, moje matka ročník 1953, byla v posledním měsíci dvakrát hospitalizována pro tupou bolest v oblasti levé ledviny. Pyelografie prokázala stenozu ureteru, vinutější ureter, ptosu a dilataci pánvičky levé ledviny. Sediment také negativní, USG vyšetření negativní, CT negativní, MR negativní, Scintigrafie ledvin v normálu, levá postižená clearance 60%, pravá bez morf. změn 30%. Je možnost, že je problém stressového původu, nebo jak se domnívám já kompresí v okolí, susp. nádor? Doporučujete pečlivou MR břicha, nejsem urolog ani nefrolog, tedy nevím co jiného může takovou stenozu vyvolat. Dnes byla po akutní atace hospitalizována s dilatací levé pánvičky 4 cm a byl ji zaveden stent. V poslední době si stěžovala na dlouhodobější tupou bolest v oblasti levé ledviny a zimnice. Může jít i o nefritidu resp, glomerulonefritidu nebo o retroperitoneální fibrozu???? Existují konkrementy které prostě nejsou vidět??Jaký je Váš názor. Děkuji
K obstrukci močovodu dochází z různých příčin, které se dělí na léze intraluminální, léze stěny močovodu a blokády močovodu tlakem zvenčí. Podle lokalizace obstrukce může jít o změnu jednostrannou nebo oboustrannou. Obstrukce močovodu vedou k rozvoji hydronefrózy. V části případů se dále přidává zánět, vedoucí k pyelonefritidě. Mezi hlavní příčiny intraluminální obstrukce ureteru patří zejména urolithiáza, mezi léze stěny močovodu patří papilomy a papilokarcinomy z transitocelulárního epitelu a mezi hlavní příčiny zevní patří pseudonádorové léze (ureteritis cystica), idiopatická retroperitoneální fibróza (Ormond) a tumory a nádorové metastázy v okolí (karcinom čípku děložního, lymfomy). Skutečnost, že byl vaší matce zaveden stent je určitou zárukou, že bude zachována volná průchodnost močovodu, ovšem neřeší to samotnou příčinu obstrukce. Z toho co uvádíte nelze odhadnout přesněji o jaký typ obstrukce by se mohlo jednat. Nabízí se samozřejmě více možností - opakovat některá vyšetření v časové odstupu a zatím zvolit konzervativní - vyčkávací postoj či ev. zvolit otevřený chirurgický přístup ve snaze objasnit příčinu obstrukce, která zůstává nejasná přes dosud provedená vyšetření.
12.12.2010 17:23:28
Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne za odpoveď, písala som kôli dcére čo má hematúriu a proteinúriu. To bola tchýne dialyzovaná, nie švagrováa pomýlila saom sa mala, glomerulonefritídu, ale viac mi k tomu nevedia povedať. Tak preto mám ten strach, aby dcérka časom neskončila na dialýze. V rodine nemala ani tchýne ani manžel robenú biopsiu. Dcérka má proteinúriu v odpadoch za 24 hod 360, v ranmom moči nemá, len po záťaži na jeden kríž, teraz jej len ten index selektivity vyskakuje. No asi bude musieť niekto absolvovať tú biopsiu, ale zatiaľ nám to lekár ani nenavrhoval. Ďakujem ešte raz.
Tak jak situaci popisujete nyní, tzn., že tchýně měla glomerulonefritidu (a nikoli pyeloenfritidu), tak samozřejmě zvyšuje možnost či pravděpodobnost, že se v rodině vašeho manžela vyskytuje dědičná nefropatie. Některé choroby dědičného charakteru lze diagnostikovat z ledvinné biopsie, v některých případech však také pomocí genetických metod (zvl. DNA diagnostiky).
12.12.2010 16:14:00
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně svého partnera. V 19 ti letech mu byla diagnostikována celiakie a následný rok biopsií nefropatie. Proteinurie se pohybuje okolo 2g/l. Bere léky na krevní tlak. V rodině se obě choroby nikdy nevyskytly. Jaká je prognoza a ev. genetický přenos na potomky?
Celiakie (glutenová enteropatie) je z hlediska genetického vnímána jako onemocnění, které je sice známo tím, že se kromě primárně postiženého jedince (ve vašem případě tedy u vašeho partnera) zvýšeně vyskytuje rovněž u příbuzných prvního stupně, není však znám přesný gen či geny, které ke vzniku onemocnění predisponují. Z hlediska genetického bychom patrně mohli takovýto vztah označit jako familiární výskyt. V podobném případě se velmi špatně (obtížně) - a s poměrně vysokou chybou odhadu- odhaduje zda u potomků dojde rovněž k postižení či nikoli. Váš partner má navíc onemocnění ledvin - nefropatii - prokázanou biopticky - bohužel však nepíšete jakou konkrétní chorobu trpí. Není prokázána žádná příliš pevná vazba mezi celialikií a postižením ledvin - nanejvýše se uvádí, že snad bývá častější koincidence mezi celiakií a IgA nefropatií, také bychom mohli očekávat vyšší výskyt diabetické nefropatie. Jinými slovy - z informací, které uvádíte se nelze seriozně vyjádřit k tomu, zda je vyšší pravděpodobnost, že by potomek/potomci všeho partnra mohli ve vzýšené míře onemocnět tou stejnou nefropatií, kterou trpí váš partner. Nicméně velmi obecně bych si dovolil odhadnout, že takováto pravděpodobnost bude velmi nízká.
12.12.2010 14:04:38
Přeji dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informace. Vnučce 15 leté bylo zjištěno, že má jednu ledvinu. Bolelo ji břicho, šla k lékaři a ten jí poslal na ultrazvuk, kde nenašli jednu ledvinu, tak postoupila vyšetření na nukleární medicíně a tam to potvrdili. Nikdo ji zatím nic neřekl, v únoru se má dostavit na nefrologii. Divím se, že teprve teď se toto zjistí, na prohlídky chodila pravidelně. Zatím se na nic konkrétního neptám, jen potřebuji informace, jak se dá žít s jednou ledvinou. Moc děkuji. Marta
Přítomnost pouze jedné ledviny do budoucna by nemusela prakticky znamenat téměř žádné omezení, jelikož jedna zdravá ledvina dostatečně zabezpečuje ledvinné funkce. Je třeba dbát zvýšeně na to, aby nedošlo k zbytečnému poškození zbylé ledviny - za různých zátěžových situací (těhotenství, užívání léků, náročné sporty apod. ). Je také vhodné v určitých intervalech funkci zbylé ledviny přešetřit (laboratorně, ultrazvukově).
Je otázkou, zda se vnučka narodila s jednou ledvinou a druhá ledvina nebyla vyvinuta (tzv. aplazie ledviny) či obě ledviny byly sice při narození vyvinuty ale jedna ledvina byla postižena vrozenou vývojovou vadou a později poznenáhlu k jejímu svráštění až byla tak malá, že ji nelze nalézt. Také mohlo dojít k zániku jiným mechanizmem. Jistě by stálo za to se zpětně podívat na popis ledvin u vnučky v období jejího porodu - dnes se obvykle provádí ultrazvukové vyšetření ledvin ještě před porodem a po porodu - je ale otázkou zda tomu tak bylo tak i před 15 lety.
10.12.2010 16:46:43
Dobry den pane doktore dnes jsem byla na USG vysetrení ve 33tt v FN u Apolinare a me dcerce bylo zjisten zdvojeny duty system leve ledviny a jedna cast s hydronefrouzou, cast normalne tkane...muzu poprosit co to podrobneji znamena a co nas po porodu ceka? Dekuji
Zdvojený dutý systém levé ledviny znamená, že jsou přítomny dvě pánvičky a dva močovody, které jsou buď úplně či neúplně vyvinuty. U menší části osob (plodů) může být tato vrozená vývojová vada spojena s obstrukcí či vezikoureterálním refluxem a s poruchou funkce ledviny - to je patrně případ vaší dcerky. O jakou poruchu se přesně jedná bude možno stanovit až po porodu na podkladě zovrazovacích metod. Obvykle se zvažuje chirurgické řešení (odstranění) postižené části ledviny, přičemž zbylá část ledviny může být přínosem pro celkovou ledvinnou funkci.
9.12.2010 09:23:11
Dobrý deň, mám k Vám prosbu. Mám dcéru, ktorá ma 11,5 roka, od jedného roku po brušnej viróze sa jej objavila hematúria, od tej doby sme pravidelné sledovaný v nefrológii. Doteraz bolo všetko v rámci normy, odpady a sono v norme, mala stále len hematúriu /3 krížiky/. Tento rok sa prvýkrát objavila proteinúria po záťaži a začala mať zvýšené hodnoty indexu selektivity. Niekedy má 22,24,....30,39...., potom po kontorle v norme. Doktor sttále tvrdí, že je to dobré. Liečbu nemáme. Svokra bola dialyzovná mala pyelonefritídu, už nežije a manžel je sledovaný pre hematúriu. Mám zmiešané pocity, prečo raz je index dobrý a potom zvýšený? Na kontroly chodíme každé 3 mesiace a index, keď je zvýšený sa kontroluje častejšie. Netreba jej už nejakú liečbu? Tlak má 100/55, opuchy nemá, len od narodenia vždy po spánku má opuchnuté viečka, potom jej to odpuchne. Mám obavy, aby neskončila na dialýze. Manžel má 34 rokov a zatiaľ má len tú hematúriu, má to už 19 rokov. ďakujem veľmi pekne Klocáňová
Domnívám se, že zatím obavy z toho, že by dcera měla skončit na dialýze mít nemusíte. Skutečnost, že švagrová je dialyzovaná pro chronické selhání ledvin na podkladě pyelonefritidy nemá očividně žádnou souvislost s tím, že u vaší dcery je přítomna hematurie a nově i proteinurie. Podstatně větší význam má skutečnost, že hematurie je přítomna u vašeho manžela - je možné mají oba obdobné onemocnění ledvin. Základní otázkou je jaké vlastně onemocnění vaše dcera má. Existují onemocnění jako např. tzv. benigní familiální hematurie, které se vyznačuje výskytem hematurie u několika členů rodiny, obvykle bez přítomnosti proteinurie, a toto onemocnění má velmi dobrou prognózu a nezpůsobuje obvykle selhání ledvin. Existují však také jiné choroby ledvin, které jsou provázené hematurií, výskytem proteinurie a postupnou progresí nemoci do stadia selhání ledvin - např. tzv. IgA nefropatie. Bez renální biopsie nelze stanovit o které konkrétní onemocnění se jedná. Čili zatím se lze o prognóze u vaší dcery dohadovat jen velmi neurčitě. Další věcí je proteinurie - to je průvodní projev u velkého množství nemocí ledvin a lze říci velmi obecně, že čím je proteinurie vyšší tím je i prognóza závažnější. Navíc vysoké proteinurie jsou prakticky vždy podmíněny glomerulárním postižením. Na druhou stranu existují typy proteinurie, které mohou být přechodného typu, mohou souviset pouze se zvýšenou zátěží fyzickou, febriliemi apod. a nemusejí mít větší prognostickou závažnost. Index selektivity je založen na odlišení různých typů bílkovin, které jsou vylučovány do moči (v čitateli jsou bílkoviny o větší molekulové hmotnosti, ve jmenovateli látky o nižší m. h. ). Lze předpokládat, že čím je index vyšší, tím je závažnost glomerulárního poškození větší avšak platí to pouze částečně. Klíčová je velikost proteinurie, tu však neuvádíte...