Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

3.12.2010 19:08:28

Dobrý den, mám 7 měsíčního syna, u kt. byl diagnostikován akutní zánět moč. cest 1. ataka. Včera byl na DMSA a tam byl potvrzen zánět na levé ledvině. Dnes byl synovi nasazen Sumetrolim. 12.1. jdem na MCRG. Chci se zeptat, jestli je opravdu nutné, do tak malého dítěte cpát dlouhodobě atb, i když jen v udržující dávce. Neexistuje jiný způsob léčby, než tento. Předem děkuji za odpověd. Jelenová

Pokud se u takto malého dítěte objeví akutní zánět močových cest je třeba vyloučit, že se nejedná o projev či souvislost s některými vrozenými anomáliemi močového traktu (zvl. vezikureterálním refluxem). Proto je váš syn podrobně vyšetřován. Je snaha, aby až do objasnění stavu nedošlo k opětovnému zánětu. Tomu opravdu nelze zabránit jinak, než podáváním antibiotika v preventivních dávkách.

3.12.2010 12:52:24

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na stravu a pitný režim dětí, kterým mají hypoplasii ledviny (funkce je 10% a 90%). Syn - nyní 11 měsíců - nechce pít. Veškerá jídla dělám tak, že je ředím vodou, abych do něj tekutiny dostala. Dnes, jsem ze zoufalství koupila vodu Kubík Watter - jablko, která má na obalu, že obsahuje pramenitou vodu, kyselinu citronovou, výtažek z jablka, aroma. Malý ji ochutnal a docela pil. Mohu mu takovou vodu dávat? Nemůže mít nějaká složka vliv na funkci ledvin? A dále bych se chtěla zeptat, zda-li synovi mohu dávat jogurty a jaké? Četla jsem, že se dětem do 1 roku nedoporučuje tvaroh kvůli zátěži na ledviny a tak nevím, jestli jiné mléčné výrobky mohu do jídelníčku zařadit, či nikoliv. Hledala jsem všude možné, ale nikde jsem se to nedočetla. Moc děkuji a přeji hezký den.

Vážená paní Lucie,

jsem povoláním nefrolog a proto otázku složení vody Kubík Water by bylo třeba řešit spíše s pediatry. Nicméně z hlediska složení vody je jisté, že voda není škodlivá pro ledviny. Co se týče potravin, které můžete synovi dávat při hypoplasii jedné ledviny - tak jde o to, že by potraviny neměly celkově obsahovat nadměrné množství bílkovin (aby nebyla funkce ledvin nadměrně zatěžována). Takže v případě, že podáváte průměrné množství bílkovin, tak může jistě zařadit různé typy pokrmů (jogurty, tvaroh atd. ). Myslím, že celkem trefnou poznámku na téma naleznete v následujícím odkazu:

http://maminkam.blogspot.com/2009/04/ktere-potraviny-nepatri-do-jidelnicku.html

25.11.2010 11:01:58

Dobrý den, má roční dcerka z největší pravděpodobností prodělala cca před půl rokem akutní zánět ledvin (onemocnění nebylo prokázáno, jelikož paní doktorka nasadila antibiotika bez vyšetření moči a následně již nebylo možno zánět ledvin zjistit). Následně nám byla nasazena zajišťovací léčba v podobě Sumetrolimu (2ml po dobu 5 měsíců). Od té doby jsme bez problémů. Dnes jsme byli na kontrolním sonu. Dcerka bohužel neležela zcela klidně. Ledvinky jsou čisté, nicméně paní doktorka naměřila rozdíl ve velikosti (7 a 8cm). Sumetrolim nám ponechala a zároveň nám doporučila stacionární scietografické vyšetření ledvin. Ráda bych se zpetala, zda takovýto postup je adekvátní. Dcerka je velmi aktivní a takovéto vyšetření si v současné době neumím představit. Spíše bych (samozřejmě jako laik) volila opakované vyšetření sono (např. s odstupem 3 měsíců) a moc nevidím důvod pro ponechání zajišťovací léčby. Prosím o Váš názor. Předem děkuji. M. Zogatová

Lékařska doporučila provést vyš. statickou scintigrafií (DMSA) s cílem posoudit zda nedošlo ke poškození ledvin v důsledku zánětu ledvin, který vaše dcerka prodělala v minulosti. K tomuto rozhodnutí patrně přispěla určitá asymetrie velikosti ledvin, která by mohla naznačovat, že menší ledvina je zvýšeně poškozena. Předpokládám, že pokud se neprokáže případné postpyelonefritické poškození ledvin není další důvod k zajištovací antibiotické léčbě. Uvedený postup považuji za možný, nicméně jistě máte plné právo se lékařky zeptat na její úvahy při indikaci jí navrženého postupu.

25.11.2010 05:16:29

Dobry den chtela bych se zeptat na ultrazvuku ve 26tt mi byla zjistena mírna bilat pyelektazie 11 a 12mm a 3 tydny pozdeji nalez temer stejny 11,2mm a 12mm , chtela jsem se zeptat nato jaka je norma, pan doktor-genetik rikal ze do 10mm a tady ctu ze do 5mm!!!??,dekuji za informaci jsem z toho ”jelen”:

V posouzení normální velikosti pánvičky není úplné jednoty, resp. jsou poněkud odlišné názory.

Pokud se posuzuje velikost pánvičky dle trimestrů, tak velikost pánvičky v předozadní projekci do 3-4 mm se hodnotí jako normální a ve 3. trimestru se považuje za normální rozměr do 6-7 mm. Pokud jsou rozměry pánvičky větší hrozí, že se po narození prokáže přítomnost některé z vrozených vývojových vad způsobujích dilataci dutého systému ledviny. Existují však skutečně i poněkud jiná hodnocení normální velikosti pánvičky, která ji stanovují do 10 mm. Uváděný rozměr normy do 5 mm je realističtější či přesnější v tom, že skutečně vylučuje s velmi vysokou pravděpodobností pozdější abnormální vývoj ledviny.

24.11.2010 17:55:59

Dobrý den. Dnes jsem byla na ultrazvuku a ve zprávě je napsané 21. t. g. Oboustranná dilatace pánviček do 6mm, močový měchýř fyziolog. naplněn. Zachován norm. průtok renálními arteriemi. Chtěla bych se zeptat, pokud by se nález na dalším ultrazvuku zvětšil (jdu za měsíc), co to obnáší pro miminko a jaké postižení by měl po narození. Děkuji za odpověď. Katka

Rozšíření (dilatace) ledvinné pánvičky je jednou z nejčastějších anomálií u plodu, týkajících se ledvin a močového traktu. Příčin, které vedou k dilataci může být více, nicméně jednou z nejčastějších je některá z vrozených morfologických poruch, které způsobují překážku plynulému odtoku moči z ledviny. Takovou abnormitou může být např. stenóza pelviureterálního spojení (junkce), či vesikoureterální reflux (VUR). Častěji jsou uvedené poruchy jednostranné, avšak mohou být i oboustranné. Některé z uvedených poruch mohou spontánně vymizet (např. některé méně závažné formy VUR), jiné lze odstranit chirurgicky. Velmi často nelze před porodem přesně odhadnout další vývoj podobné abnomity a také případná úprava chirurgickým zákrokem u plodu je dosti složitá a problematická.

23.11.2010 13:05:56

Dobrý den, 4 roky trpím problémy s močením ve třech podobách. Někdy chodím močit i po 30 minutách, jsem roztřesená, ”studí mě velice spodní část nohou. Pálí mě od podbřišku dolů ”celý prostor” a cítím v něm velmi silný tlak až ke konečníku. Nebo mám pouze potřebu, celý podbřišek mně jakoby zduří, snad až k močové trubici. Mám nepravidelně vysoký tlak, bušeí srdce (egilok) a ”houpavé” hormony štítné žlázy, někdy jsou výsledky v pořádku, jindy ne. Důkladná gynekologická vyšetření včetně bilogických nic neprokázala. Děkuji Lenka (42)

V případě problémů s močením, které popisujete, by jistě bylo vhodné požádat o urologické vyšetření. Některé problémy s močením mohou mít příčinu v nesprávné funkci močového měchýře, jiné např. v močové infekci. Přesný popis obtíží a některá vyšetření močového traktu mohou příčinu objasnit.

23.11.2010 00:00:16

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mají zvýšené hodnoty GMT (gama-glutamyltransferáza) a CK (kreatinkináza) v seru nějakou souvislost s nemocí N00-akutní nefritický syndrom. A případně jak konkrétně ovlivňují toto onemocnění. Jaké další vyšetření po biochemické stránce se dají na toto onemocnění doporučit?

Žádná obecně známá souvislost mezi akutním nefritickým syndromem a zvýšenými hodnotami CK či GMT mi není známa. Předpokládám, že se bude jednat o souvislost spíše časovou (náhodnou koincidenci) než o kauzální vazbu. Bez detailnějšího posouzení klinické situace se blíže nelze vyjádřit.

22.11.2010 13:22:44

Dobrý den, můj syn má nyní 14 let v kojeneckém věku prodělal operaci obou ledvin reflux potom i reoperaci. Dva roky na to mu byl dán vývod s ledviny na rok. Dnes mu diagnostikovaly dilaktaci ledvin. Mužu vědět co to je a jaké to má následky? Navíc trpí unikem , botulotoxin mu nezabral.

Dilatace ledvin znamená, že vývodný systém ledviny (pánvička, kalichy) jsou rozšířeny. Z informací, které uvádíte by se patrně dalo předpokládat, že příčinou dilatace je přetrvávající reflux. Dilataci však mohou způsobit i jiné příčiny např. překážky odtoku moči (vrozené či získané). Pokud je příčinou přetrvávající oboustranný reflux, tak hrozí nebezpečí, že funkční tkáň ledvin bude poškozena. Jak velké riziko takového poškození je přítomno může rozumně posoudit pouze lékař, který má k dispozici podrobnější údaje.

17.11.2010 23:43:44

Moje dcera 8. měsíců má bilaterální mega ureter s VUR vlevo IV. stupně, bez obstrukce. Ureter vpravo 9,5 mm a vlevo 10,8 mm. Ale zdá se, že se jejich velikost mění. Dilatace KPS vpravo 6 mm, vlevo 9,8 mm. Scintigrafie ukazala dvě funkční ledviny, bez zjizvení, které fungují 53% vpravo, 47% vlevo. Prodělala v květnu a v říjnu 2010 dva akutní záněty ledvin. Bere Sumetrolim každy večer. Lékařka navrhla v lednu 2011 otevřenou operaci, kdy ji v močovém měchýři budou upravovat močovody pro odstranění VUR. Dilatované močovody nechají tak. Chtěla bych se zeptat, je pro mou dceru vhodná metoda endoskopická s DEFLUXEM? Má dodržovat nějakou dietu? Je možné něco udělat pro zamezení dalšího zánětu (dodržování nějakých pravidel) ? Můžeme s dítětem cestovat? Děkuji Monika

Endoskopickou metodu řešení VUR pomocí Defluxu lze užít i u stupně IV, přičemž úspěšnost se udává kolem 70%. U otevřené operace VUR se udává úspěšnost více než 90% (většina otevřených operací se užívá u vyšších stupňů VUR). Nelze bohužel očekávat, že by dietní opatření byla schopna významně ovlivnit vývoj VUR či močovou infekci. Kromě léčby antibiotikem je v rámci prevence močové infekce třeba zamezit prochladnutí dítěte, věnovat pozornost močení (množství a barvě moči, zápachu) a všímat si případných, byť atypických či diskrétních projevů zánětu. Stran cestování - samozřejmě záleží na tom kam dítě cestuje, za jakých podmínek, zda se možnost prochladnutí pro dítě může zvýšit či nikoli, zda je v místě, kam cestujete dobře dostupná zdravotní péče apod.

11.11.2010 12:11:56

Dobrý den, jsem v 25. tt. Doktoři nám potvrdili u plodu multicystickou displazii levé ledviny a pravděp. makrocystickou displazii pravé ledviny. Od 18tt oligohydramnion. Je šance, že miminko bude po narození zdravé a ”normální”? Děkuji za odpověď.

Zatímco přítomnost jednostranné multicystické dysplazie nemusí pro zdravý vývoj plodu nutně znamenat nebezpečí (jelikož druhá nepoškozená ledvina je pro vývoj organizmu dostačující) je přítomnost oboustranné multicystická dysplazie velmi závažným nálezem, ohrožující funkci ledvin, a také fyziologický vývoj dalších orgánů (např. plic). Přímnost tzv. oligohydramnia napovídá, že funkce ledviny/ledvin je patrně snížená, jelikož množství amniové tekutiny je dána (v daném trimestru) především produkcí moče plodem. Čím nižší tzv. index amniové tekutiny (např. pod 5 percentil), tím vyšší riziko závažného poškození ledvin.

Předchozí 1 ...48495051525354 ...72 Další Zobrazit vše