Listárna
Vaše dotazy
13.1.2011 22:26:18
Dobrý den, dcera 2,5 roku prodělala před měsícem zánět ledvin. Sono břicha v pořádku a jaká bakterie zánět způsobila nebylo zjištěno s vysvětleném, že se nasadila ATB dříve než se udělalo vyšetření moči a krve. 14 dní brala Augmentin a nýní bude brát tři měsíce 4ml Sumetrolimu jednou za 24hod. Moč je nyní v pořádku. Nyní máme problém, že dcera vypije max. 800-1000ml denně, je to veliký problém při Sumetrolimu? A občas říká, že jí bolí záda, tak mám strach, abysme něco nezanedbali a je preventivní podávání ATB nutné? Předem velice děkuji Lenka V.
Obecně má být během léčby Sumetrolimem zajištěn odpovídající příjem alespoň 1,5 litru tekutin z důvodu vyvarování se krystalurii (viz příbalový leták). Toto doporučení není blíže specifikováno dle věku či hmotnosti.
Z hlediska nutnosti ATB zajišťovací léčby (po dobu 3 měsíců) - je možno uvést, že nejsou jednoznačné důkazy o efektu dlouhodobé zajištovací ATB léčby po 1 epizodě močové infekce, resp. zánětu ledvin (v porovnání s dětmi, kterým takováto zajištovací tereapie nebyla podávána).
13.1.2011 14:01:30
Dobrý den, moji dceři 11. měsíců bude provedena plastika močovodů (položení a překřížení) v močovém měchýři metodou podle Cohena. Jedná se o úpravu refluxu 4. stupně. Žijeme v zahraničí a je pro mne obtížné chápat cizojazyčnou terminologii. Mohl by jste mi prosím vysvětlit o co přesně půjde? Děkuji
Vyobrazení operace lze získat v článku: Seseke F, Strauss A, Seseke S, Zappel H, Ringert RH, Zöller G. [Long-term experience with Cohen ureteral reimplantation in bilateral vesicoureteral reflux
in childhood]. Urologe A. 2006 Jul;45 (7) :852-7.
Stručný popis operace je např. na www.fnplzen.cz/data/prac/Bory/urol/pacienti/?metody.html.
Velmi stručně řečeno spočívá princip operace v disekci ("vyříznutí") močovodů z močového měchýřů a poté v jejich novém umístění (zkříženě) do nově vytvořených tunelů v močovém měchýři.
11.1.2011 14:10:32
Dobrý den, dnes jsem byla na UZ a miminko má zvětšený močový měchýř. Zprávu přenš opíši: Detekuji rozsáhlou megavesiku 11-12mm, ostatní morfologie plodu je fyz., vyčkáme výsledku lab. a do. konz. vyš. u prim. XX za týden s posouzením dalšího postupu. Pan doktor mě připravil na možnost odběru plodové vody. Chtěla bych se zeptat, je-li tento postup nutný a jakých rizik se můžu při zvětšeném moč. měchýři obávat. Mohlo by to ohrozit i žibot miminka? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Pokud se u plodu zobrazuje zvětšený močový měchýř a přitom jiné abnormity močového traktu nejsou pozorovány lze uvažovat např. o tom, že odtok moči z měchýře je narušen vrozenou překážkou. Takovou obstrukci mohou tvořit např. chlopně zadní uretry (u chlapců). Jsou však možné i jiné příčiny zvětšení měchýře, takže je provést podrobnější vyšetření (obvykle po porodu). Amniocentéza s odběrem plodové vody a jejím vyšetřením je v současné době poměrně bezpečná metoda umožňující vyloučit některé vrozené abnormity plodu (zvl. chromozomální poruchy). Pokud je u plodu přítomna vývojová vada (např. typu megvesiky) je snaha vyloučit, že se nejedná o součást širšího vrozeného vývojového postižení plodu.
11.1.2011 13:37:53
Dobrý den. Můj první syn se narodil s vrozenou oboustrannou hydronefrózou, již má po dvou operacích. Nyní čekáme druhé dítě a zajímalo by nás, jak velká je pravděpodobnost, že i ono bude postiženou stejnou vrozenou vadou. Jaké zkušenosti máte ze své praxe? Děkuji mnohokrát za odpověď!
Za předpokladu, že příčinou oboustranné hydronefrózy u Vašeho prvního syna je vezikoureterální reflux, lze předpokládát, že i u dalšího Vašeho potomka bude poněkud vyšší riziko vývoje vezikoureterálního refluxu. Toto riziko nelze dobře kvantifikovat. Jedná se totiž o tzv. familiální výskyt, což ve stručnosti znamená, že sice určitá dědičná predispozice pro vznik vezikoureterálního refluxu se může v rodině přenášet, avšak tato predispozice nemá nejspíše povahu genetické informace předávané formou 1 silného genu, který by bylo možno určit a popsat. Pravděpodobnost vzniku refluxu u sourozenců dítěte postiženého refluxem se udává v rozmezí 27- 45%.
10.1.2011 23:22:55
Dobrý den, byla mi diagnostikována hydronefroza vpravo (3. stupně) a distální striktura močovodu vpravo a provedena nefrostomie. Asi za 2,5 týdne od provedené nefrostomie mi byla udělána scintigrafie - výsledek - pravá ledvina funkční jen na 15 %. Lékaři mi navrhují odstranění ledviny, ale s tím se nemohu smířit. Nikdy jsem neměla žádné urologické problémy (až ihned po gynekologické operaci, které vymizely po zavedení stentu - nejprve přímo do močovodu) a později provedena nefrostomie, protože při každé kontrole přetrvávalo zvětšení ledviny, ač jsem neměla žádné problémy. Nefrostomii mám už 4 měsíce a cítím se dobře, tak se chci zeptat na váš názor na daný problém a zda výsledky statické scintigrafie stačí k takovému radikálnímu rozhodnutí (odstranění ledviny) a zda má cenu bojovat za vyřešení zúženiny močovodu. Děkuji
Dne 21.10. a dne 23.10.2010 jsem odpovídal na vaše dotazy týkající se hydronefrozy pravé ledviny. Nyní - po cca 4 měsících od zavedení nefrostomie je možné posoudit zda došlo či nikoli ke změně funkce pravé ledviny. K tomuto posouzení v zásadě dostačuje scintigrafické vyšetření.
10.1.2011 17:28:48
dobrý den, můj dotaz se týká vyšetření mého 6-měsíčního syna, zpráva zní diagnóza. r934 Pr. ledvina- norm. tvar a lokalizace, na pod. řezu měří 70, 1mm, na příčném řezu měří 28, 9mm, korová vrstva 9,5mm centr. echo dil do 3mm, na příčných řezech pr. ledvina s dil. KPS do 3,9mm L. ledvina - norm. tvar a lokalizace, na pod. řezu měří 60mm, na příčném řezu měří 27, 2mm, korová vrstva 9, 7mm, na příčných řezech 1xledvina s dil KPS do 3,1mm, Moč. měchýř - hladce oválného tvaru, stěna nelze posoudit snad anechogenní obsah Závěr. Hypoplazie 1xsin Dil. KPS bilat Ko za 6 měsíců mám mít obavy a nebo se ¨výsledky mohou zlepšit a nebo zhoršit? doktor mě nijak neinformoval, děkuji
V současné době se jedná o nálezy, jejichž závažnost do budoucna nelze přesněji odhadnout. Lze očekávat, že funkce levé ledviny bude pravděpodobně poněkud nižší než funkce pravé ledviny. Dilatace KPS se zdá být nepříliš vyjádřená, může dojít k úpravě. Bude třeba syna sledovat a podrobněji vyšetřit, zjistit příčinu dilatace.
7.1.2011 12:30:51
Dobrý den, ve 32. týdnu mi byla u holčičky zjištěna dilatace KPS, 9 mm na obou stranách. Po narození potvrzena. Bez potíží do 8. měs., pak 1. zánět ledvin, po měsíci další zánět, přestože brala sumetrolim (nechápu proč sumetrolim, který nepotírá bakterii ecoli - ecoli způsobila oba záněty). Poslali nás na mcrg, tam zjištěn reflux na obou stranách, 5. stupeň. Nyní navrhována operace. Má tato operace smysl, řadě dětských pacientů problém pokračuje. Je možná u takto malého dítěte operace např. laparoskopická? Děkuji za odpověď.
Co se týká Sumetrolimu tak Sumetrolim je nejběžnější antibiotikum (či chemoterapeutikum) užívané v prevenci infekcí močových cest u dětí, zvl. v případě vrozených abnormit. Je to
baktericidní širokospektré chemoterapeutikum, kombinace sulfamethoxazolu a trimethoprimu. Většina běžných uropatogenů, včetně E. coli, je na Sumetrolim citlivá. Samozřejmě, pokud se přes preventivní léčbu Sumetrolimem močová infekce projevila (a to opakovaně), tak je pravděpodobné, že koliformní infekce u vaší dcerky na toto antibiotikum citlivá nebyla či došlo k vývoji rezistence. Je možné, že tato neúčinnost souvisí s poměrně závažným refluxem, který vytváří mimořádně výhodné podmínky pro udržení či vzplanutí infekce. U refluxu 5. st. je obvykle doporučena intervence metodou otevřené operace, které je dávána přednost před jinými alternativami (včetně laparoskopického zákroku). V případě, že by u výrazně pokročilého oboustranného refluxu nebyla provedena operace, lze předpokládat vysoké riziko poškození obou ledvin.
4.1.2011 13:03:23
Dobrý den, ve 20. tt byla našemu synovy diagnostikována oboustraná hydronefróza II. stupně - diletace vlevo i vpravo mírná, kůra vlevo i vpravo normální. Co to pro nás znamená? Můžeme o miminko do porodu přijít?
Na obdobný dotaz jsem odpovídal dne 24.11.2010, dovoluji si odpověď ponechat prakticky beze změny:
Rozšíření - dilatace- ledvinné pánvičky (hydronefróza) je jednou z nejčastějších anomálií u plodu, týkajících se ledvin a močového traktu. Příčin, které vedou k dilataci může být více, nicméně jednou z nejčastějších je některá z vrozených morfologických poruch, které způsobují překážku plynulému odtoku moči z ledviny. Takovou abnormitou může být např. stenóza pelviureterálního spojení (junkce), či vesikoureterální reflux (VUR). Častěji jsou uvedené poruchy jednostranné, avšak mohou být i oboustranné. Některé z uvedených poruch mohou spontánně vymizet (např. některé méně závažné formy VUR), jiné lze odstranit chirurgicky. Velmi často nelze před porodem přesně odhadnout další vývoj podobné abnomity a také případná úprava chirurgickým zákrokem u plodu je dosti složitá a problematická.
Skutečnost, že kůra ledvin je v normálním rozmezí je samozřejmě příznivá informace, nicméně to lze u takto mírné hydronefrózy očekávat.
3.1.2011 22:10:57
Dobrý den, je mi 33 let, sportuji, po běhu mívám občas, ne vždy, červenou moč. Netrpím žádnými zjevnými problémy, bolestmi. Je třeba to brát vážně nebo dochází při otřesech, zjednodušeně řečeno, k ”uvolňování” červených krvinek do moči, a jedná se o běžný jev. Předem děkuji za odpověď. Tomáš
Pokud se u vás objevuje krev v moči vždy po běhu jedná se nejspíše o tzv. ponámahovou hematurii. Tento stav je klinicky nezávažný. Nicméně by bylo vhodné vyšetřit moč se zaměřením na přítomnost či nepřítomnost červených krvinek a bílkovin v moči rovněž v klidovém režimu.
30.12.2010 17:26:14
Manželka má 2. stupeň cukrovky a neuropatii. Nejvíce ji ale trápí silné zavodňování organismu, především nohou. Chtěl bych se zeptat na možnosti odstranění (léčby) tohoto zdravotního problému.
Pacienti s diabetem mají poměrně často problémy s převodněním organizmu. Tyto obtíže jsou obvykle komplexní povahy a mohou či nemusejí mít souvislost s postižením ledvin. Aby bylo možno převodnění předejít či jej úspěšně léčit je třeba dosáhnout uspokojivé tělesné hmotnosti, optímální kompenzace diabetu, udržet uspokojivé hodnoty krevního tlaku, omezit příjem soli a tekutin a obvykle také užívat diuretika (léky na odvodnění). Je také třeba pravidelně kontrolovat tělesnou hmotnost. Diuretika musí samozřejmě doporučit, resp. předepsat ošetřující lékař. Ten také musí v určitých intervalech kontrolovat důležité biochemické parametry, které mohou být nasazením diuretik ovlivněny (hladiny Na, K, urey, kreatininu atd. ).