Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

31.1.2011 09:12:20

Dobrý den, děkuji za odpověď na dotaz z 27.1. a chtěla bych doplnit, že přesná příčina městnání v ledvinách nám nebyla řečena, pouze to, že je to pravděpodobně vrozená vada. Otec má zároveň diagnózu Ca prostaty po radioterapii a hormonální léčbě před 2 lety. Na dotaz, jestli by nebylo jiné řešení operace, nám bylo řečeno, že hlavně kvůli zvětšené prostatě, která tomu brání (nerozumím tomu přesně), tak jiná možnost není. Chtěla bych se tedy ještě zeptat, jestli může být právě prostata důvodem městnání a tudíž není opravdu jiná možnost. Jsme z toho smutní a hlavně nevíme, co nás potom čeká. A ještě jedné věci nerozumím. Z nálezu vyplývá, že více je postižená ledvina vlevo, ale lékaři chtějí udělat nefrostomii vpravo dle zprávy. Proč? Děkuji velice za odpověď. Marcela

Obávám se, že ani přes určité upřesnění, které jste uvedla stran zdravotních obtíží u vašeho otce, zůstává řada věcí pouze na úrovni dohadů. Prostata samozřejmě může způsobit oboustrannou hydronefrózu. Důvod proč je zvažována punkční nefrostomie vpravo může vyplývat z toho, že funkční tkáň tam je ještě zachována, kdežto vlevo jen zcela minimálně.

27.1.2011 14:29:47

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně rozhodnutí k operaci. Muž 70 let. USG 25.10.2010: obě ledviny uloženy zvykle, zvětšené při sledované hydronefróze, dnes prodloužené na 12 cm s hladkou konturou, redukovaná vrstva parenchymu na 10 mm ostře ohraničena hemogen struktury bez ložiskových změn, dutý syst. bilat. dilatován, zachovalé členění kalichů, které šíře 2 cm, extrarenálně vyklenuté pánvičky dilatovány na 4,5 cm vpravo a 6 sm vlevo. Moč. m. s hladkou konturou, s anechogenním obsahem pravidelného tvaru. USG 26.1.2011: vpravo dilatace KPS 3 st. s redukcí parenchymu, vlevo dilatace KPS 4 st. se zbytkovým parenchymem. Dopor. : Punkční nefrektomie jako trvalé rešení obstrukce vývodných cest močových. Chtěla bych se zeptat, zda je takové rozhodnutí správné a jediné řešení problému. Velmi mě mrzí, že hydronefrózu lékaři neřešili již mnohem dříve a nechali to dojít, tak daleko, přestože hydronefrózu zjistili velmi dávno. Děkuji za odpověď.

Z uvedených nálezů vyplývá, že je přítomna závažná hydronefróza oboustranně, t. j. stupeň 3 vpravo a stupeň 4 vlevo - na 4 stupňové škále. V takové situaci je nepochybně třeba urychleně podniknout takové kroky, aby bylo zamezeno dalšímu městnání v ledvinách a poškození zbylé tkáně ledvin. Není uvedena příčina, resp. není naznačeno o jakou příčinu městnání by se pacienta se mohlo jednat, takže je obtížné se vyjádřit k tomu, zda je nefrostomie jediné řešení.

24.1.2011 11:51:05

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak vzniká v těhotenství dilatace KPS na levé straně u matky. Jaké jsou léčebné postupy a zda toto po porodu vymizí. Předem děkuji.

Doporučuji se podívat na odkaz: www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=clanky&?kat=83&podkat=89

22.1.2011 21:00:05

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou týkající se mého muže. Od dětství trpívá na záchvatovité bolesti zad v oblasti ledvin. Velmi intenzivní, trvající 5-10min, postupně odeznívající. Nyní (je mu 34) se potíže začali opakovat. Navíc např. po zátěži (mám na mysli např. alkoholové-stačí 3piva) a druhý den, jako by zadržuje tekutiny, má oteklé prsty a dlouho trvá než se odvodní. Mimochodem nepije alkohol často. Vyšetření urologem absolvoval před několika lety-vpořádku. Loni byl na UZV ledvina a také na nefrologii, kde mu dělali celkové vyšetření funkce ledvin /včetně sběru moči a krevních testů/ také vše vpořádku. Jeho potíže mě ale znepokojují. On již nechce o dalším vyš. slyšet, že na nefrologii byl a má pocit, že je vyšetřen a není co řešit. Co se týká tekutin, vypije během dne celkem dostatek 3-4 litry určitě. Pracuji na rtg a jen mě napadlo, zda by nebylo na místě například vyšetření vylučovací urografií? Nebo něco jiného? Můžete mi poradit? Velice děkuji. Pavla

Bolesti zad v bederní oblasti jistě mohou mohou být ledvinového původu, avšak patrně nelze také vyloučit, že příčina je jiného původu, např. vertebrogenního (od páteře). Pokud byl vyšetřen nefrologicky a byla provedeno ultrazvukové vyšetření ledvin lze s velmi vysokou pravděpodobností vyloučit, že u manžela je přítomno závažnější nerozpoznané onemocnění ledvin. Na druhou stranu by s ohledem na přetrvávající obtíže (nepravidelné bolesti beder nejasného původu, zadržovaní tekutin) bylo patrně přínosné vyšetření, které by ukázalo, jak ledviny pracují a jaký je odtok moči (např. izotopové vyšetření ledvin).

20.1.2011 21:35:22

Dobrý den, Jsem těhotná týden 21+6. Již druhý týden mi přetrvává bolest v pravém podbřišku, která se začala od minulého týdne směřovat do zad. Dnes jsem byla na sonu a bylo mi sděleno že mám dilataci dutého systému - středně výraznou, více dilatovány kalichy než pánvička, rozšířen je i horní viditelný močovod. Bolesti neustupují spíše naopak, piji minimálně dva litry tekutin denně, co mohu udělat pro to aby bolesti ustoupily? Je to velice nepříjemné a žádná další léčba mi nebyla sdělena jen klid na lůžku. Předem děkuji.

Dne 22.10. 2009 jsem odpovídal na obdobný dotaz, takže si dovolím reprodukovat svou dřívější odpověď... Během těhotenství fyziologicky dochází ke zvětšení ledvin, jejich objemu, velikosti i hmotnosti. Velmi často dochází k vývoji určitého stupně hydronefrózy, obvykle vpravo. Např. na jednom pracovišti v USA bylo možno prokázat hydronefrózu (definovanou jako kalichopánvičkový rozměr nad 10 mm) u 17 z 81 jinak zdravých žen, z toho u 14 byla dilatace vpravo, a u 3 oboustranně. Nebezpečí výrazné hydronefrózy spočívá jednak v možnosti bolestí, ruptury (extrémně vzácné), útlaku funkční tkáně a tím i poškození ledvin a také v tom, že městnání moči predisponuje ke vzniku infekce. Vždy je snaha dilataci řešit nejdříve konzervativně. V případě, že hydronefróza je extremní, či zřetelně se zvětšuje (přesné čislo není k dispozici, je nutno posoudit individuálně), či je symptomatická (např. provázená bolestmi) tak se obvykle přikročuje k invazivnějšímu řešení, obvykle zavedení dvojitých pigtail stentů do močovodu či obou močovodů. Někdy se záležitost řeší ihned a natrvalo konzervativně či invazivně, jindy se postupuje konzervativně a posléze se přistoupí k zavedení stentu. Pokud je u vás současný postup konzervativní, lze doporučit příjem tekutin cca 2 litry, spíše polohu vleže (klidovou) a brusinky jistě nejsou naškodu. Je třeba ještě uvést, že v těhotenství bývá obvykle snaha léčit i tz. asymptomatickou bakteriurii (t. j. přítomnost bakterií v moči bez příznaků) antibiotiky, jeliko riziko vzniku zánětu ledvin a případné poškození plodu je poměrně vysoké...

20.1.2011 20:47:52

Dobrý den, máme 21měsíců starého syna. Už půl roku má černý povlak na jazyku, který nejde setřít. Plísně a obarvení jazyka potravinami bylo vyloučenou. Zkoušeli jsme ze stravy vyřadit a znovu zavést všechno možné, až jsme zjistili, že jazyk zčerná vždy po osoleném jídle. Takže, když mu dáváme neslané jídlo, má jazyk normální. Pokud sní třeba celý rohlík, už mu jazyk zešedne. Pokud bych mu dala kousek eidamu, tak je barva jazyka uplně černá. Na internetu jsem našla, že barva jazyka souvisí s funkcí ledvin. To nás vyděsilo, jelikož syn má VVV - atrezie zvukovodu. Už v porodnici nás upozorňovali, že ucho, srdce a ledviny se vyvíjejí ve stejnou dobu a mohly by být také poškozené. Dotaz tedy zní: setkali jste se už někdy s tím, že by při špatné funkci ledvin byla změněná barva jazyka. Pokud ano, čím je to způsobené. Naše dětská lékařka se na to netváří a myslí si, že má jazyk obarvený např. od bonbónů, které nedostává... Děkuji.

Důvodů, proč může vzniknout černé zbarvení jazyka je celá řada (alkohol, antibiotika, nedostatečná hygiena dutiny ústní aj. ). Zbarvení je obvykle způsobeno tím, že nedochází k fyziologické obměně buněk obsahujících keratin na povrchu jazyka. Vždy se jedná o více méně kosmetickou záležitost, nesouvisející s nějakým vážnějším onemocněním. Není známo, že by tato změna barvy souvisela s poruchou funkce ledvin. Není také známo, že by černé zbarvení vznikalo po podání potravy obsahující sůl (ale asi to není úplně vyloučeno). Doporučuji se podívat na relativně četné odkazy v angl. jazyce na webu (viz např. www.buzzle.com/articles/black-tongue.html ).

19.1.2011 22:26:27

Někdy je moje moč cítit podobně jako aceton. Prosím o sdělení je-li to normální. Subjektivní potíže nemám. Děkuji.

Moč může obsahovat ketolátky a proto být cítit jako po acetonu v případě dekompenzovaného diabetu mellitu (cukrovky) či přio hladovění. Bylo by vhodné nechat si vyšetřit moč u praktického lékaře a také glykémii.

16.1.2011 23:19:20

Dobrý den. Prosím o Váš názor a eventuelní vysvětlení laikovi. Je mně 65let. Při preventivním vyšetření a negativním nálezu v moči jsem měla urea 9,4 kr 104. Prosím co to znamená? Děkuji za odpověď.

Uvedené hodnoty (kreatinin, urea) jsou parametry, kterými lze stanovit funkci ledvin. Kreatinin je látka, která vylučována především ledvinami. Pokud je funkce ledvin snížená dochází k zadržování kreatininu v organizmu a v krvi. Čím je funkce ledvin nižší, tím je hladina kreatininu v krvi vyšší. Co se týká urey, tak lze jej považovat za méně přesný ukazatel funkce ledvin než kreatinin. Hodnota kreatininu 104 je hodnota při horním rozmezí normy pro ženy. Celkově vzato lze říci, že vaše ledviny pracují velmi dobře a nejsou známky postižení ledvin.

14.1.2011 20:36:48

Dobrý den, před dvěma lety jsem byla na biopsii ledvin pro výskyt velkého odpadu bílkoviny v moči (6.05 za 24hod. ) V propouštěcí zprávě jsem dostala vyhodnocení z této biopsie, ovšem můj lékař mi výsledky nevysvětlil tak, abych pochopila co se s mými ledvinami vlastně děje. Diagnózu znám, ale nerozumím tomu a nedokážu si představit co mě pod tímto pojmem vlastně v léčbě ještě čeká, na co se mám připravit. Dovolila jsem si proto přepsat propouštěcí zprávu a moc prosím o vysvětlení všech těch značek a zkratek, popřípadě jaké správné hodnoty mají být, abych byla ”zdravá”. A taky způsob léčby s těmito výsledky. Moc děkuji za vysvětlení a odpověď. M. K. VÝSLEDKY BIOPSIE: Částka kůry a dřeně ledviny, v řezech zachyceny 2 glomeruly. Buněčnost glomerulů je přiměřená, bazální membrány jsou jemné. Bez sklerotizace, exsudace, bez podocytární hyperplázie. V intersticiu je nepravidelná fibróza okolo 20% plochy vzorku se skupinami atrofických a hypertrofických tubulů, dále mírný neaktivní lymfocytární infiltrát do 10% plochy. Mezi tubuly zachyceno ložisko pěnitých makrofágů. Přítomna 1 muskulární arterie s mírnou hyperplazií svaloviny a reduplikaci elastických vláken. Arterioly jemné. IF: IgA, IgG, IgM, kappa, lambda, Fb C3, C1q-vše pouze stopy nebo negativní. Celkem vyšetřeno 5 glomerulů bez známek sklerotizace, jemnější morfol. změny nelze v nefixovaných řezech postihnout. Závěr: pro glomerulonefritidu nález nesvědčí. Glomerulární změny jsou minimální, uvažujeme tedy o minimálních změnách glomerulů. Současně nacházíme intersticiální fibrózu mírného stupně bez známek intersticiální nefritidy. M1: M49001 fibróza fokální 1-pravděpodobně jistá, M2: D67550 min. zěmny glomerulů -pravděp. nad 50% T: T71 ledvina ELMI bloky 523,525 Ve vzorcích části 2 glomerulů, bazální membrány ve více než 50% jsou zesláblé, tloušťka pod 150mm. Fokálně pedicelární fúze. V 1 glomerulu jsou membrány nepravidelné, úsekovitě zesíleny i zeslabeny, segmentálně kolaps kapilárních kliček a disproporciální zmnožení mesangiální matrix, vs. s drobným srůstem s B. pouzdrem. Naštěpení lamina densa nezjištěno. Depozita nezjištěna. Závěr: segmentální sklerotizace a tenké membrány bez depozice imunokomplexů. Při těchto akutečnostech je nutno zvažovat FSGS, vhodné je vyloučit i patologii kolagenuIV (hereditární nefropatii) Fibróza fokální 1-pravděp. jistá, Skleroza segmentalní 2 pravděp. nad 50%, tenké membrány 1 pravěp. jistá Děkuji.

Vážená paní, vaše přání po objasnění výsledku biopsie ledviny je sice pochopitelné, avšak "kapacitně" poněkud přesahující možnosti listárny. Problémů je několik. Za prvé vysvětlení principu histologického popisu renální biopsie je samo o sobě relativně složité, za druhé popis a závěr vašeho nálezu není zcela jednoznačný (resp. připouští několik možností), za třetí - velmi významný je vztah mezi klinickými, laboratorními a dalšími údaji a mezi nálezy histologickými a tyto informace chybějí. Pokud bych se velmi stručně pokusil shrnout co lze z vašeho histologického nálezu zjistit: *jedná se patrně o relativně dostačující (reprezentativní) vzorek tkáně, *dále nejsou patrny významnější známky poškození glomerulů ve standardním vyšetření (tzv. vyšetření světelnou mikroskopií) a rovněž nejsou patrny významnější známky poškození cév či tubulointersticia. *Dále nejsou také patrny zřetelnější známky imunitního postižení (to je ta zkratka IF - imunofluorescence, která je vpodstatě negativní), *dále je přítomno ztenčení bazální membrány glomerulů a další změny glomerulární bazální membrány - což je obvykle známka možného dědičného postižení ledvin (které však má různé klinické podoby). Odhaduji, že tento nález mohl být ještě dále upřesněn vyšetřením imunohistochemickým (ve snaze upřesnit zda se jedná o vrozenou patologii kolagenu IV) - to již není uvedeno. Předpokládám, že buď se mohlo jednat o chorobu typu minimálních změn glomerulů resp. FSGS (tyto 2 jednotky jsou si velmi blízké a to jak patogeneticky, klinicky i léčebně), nebo se mohlo jednat o vrozenou chorobu kolagenu IV (např. tzv. syndrom tenkých membrán či Alportův syndrom) či o kombinaci obou. Základní léčbu pro minimální změny gloemrulů /resp. FSGS představují kortikoidy, naopak pokud by se jednalo o rozenou chorobu kolagenu IV, tak u té se kortikoidy nepodávají.

14.1.2011 10:20:51

Před třemi roky odstraněna levá ledvina pro (Grawis). Doporučena dieta , zákaz solit a bélkoviny snížit na 50mg den, I přez tuto dietu , která zahrnuje ještě další omezení je hladina kreatinu 135-150. poraďte jak ji snížit. Děkuji

Kromě výše uvedených opatření je třeba udržovat krevní tlak na uspokojivých hodnotách (pod 120/75 mmHg), snažit se dosáhnout co nejnižších ztrát bílkovin močí (např. použitím léky ze skupiny ACE inhibitorů či sartanů), normalizovat hodnoty lipidů (zvl. cholesterolu), stop kouření. Dále je vhodné pravidelně kontrolovat standardní ultrazvukový obraz ledviny, případně její cévní zásobení (pomocí dopplerovského ultrazvukového zobrazení). Jelikož není známo jaká byla funkce této pravé ledviny před levostrannou nefrektomií a zda nebyla určitým způsobem poškozena, nelze stanovit, zda by bylo možno očekávat příznivější hodnoty sérového kreatininu či nikoli.

Předchozí 1 ...45464748495051 ...72 Další Zobrazit vše