Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

16.9.2011 23:46:53

prosím vás. . ak niekto prekonal akútne zlyhanie obličiek, kolkonasobne ma riziko vzniku chronickho zlyhania obličiek?? velmi pekne dakujem...

Dobrý den, akutní selhání ledvin skutečně zvyšujje riziko chronického selhání. Záleží na tom, o jak vážnou situaci šlo (o jakou míru poškození). Jiná situace bude, pokud se například při dehydrataci zjistí přechodně zhoršené funkce ledvin a vše se upraví infúzemi; pokud ale například akutní selhání trvalo několik týdnů a byla nutná dialýza, je riziko chronické renální insuficience poměrně vysoké. Záleží na více parametrech, například výchozí stav, zda se vše vrátilo k normálu, výživové parametry (bílkovina v krvi), přítomnost cukrovky a podobně. Stručně řečeno - pokud někomu selhaly ledviny z plného zdraví a vratné příčiny, nebylo třeba dialýzy, pak je prognóza dobrá. Pokud někdo prodělal akutní selhání a vše se nevrátilo do normálu, je třeba počítat s reálnou možností vzniku chronického onemocnění ledvin.

16.9.2011 09:43:01

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, syn má hydronefrozu, jsme sledováni v nefro poradně a na urologii. Kontaktní sport jako je hokej, fotbal atd. nesmí provozovat, může alespoň lehkou atletiku? Je to kroužek, kde děti běhají a hrají různé hry. Děkuji za odpověď. Krinerová

Dobrý den, všechny okolnosti neznám, ale přimlouvám se za to, abyste synovi přiměřenou pohybovou aktivitu dovolila. Kontaktní sporty vhodné nejsou pro možnost zranění - pokud by byla hydronefrotická ledvina opravdu objemná, existuje riziko prasknutí ledviny a život ohrožujících komplikací. Dále je třeba při sportu dbát na to, aby neprochladl. Zeptejte se urologa, jak je hydronefróza pokročilá, u mírnějšího stupně by pohybová a bezpečná sportovní aktivita ale neměla vadit.

16.9.2011 08:20:12

Dobrý den, mamince byla zavedena 4.9.2011 pravostranná nefrostomie /perkutání nefro/, již třikrát hadička vypadla. Jedná o 87 letou ženu, chodící o berlích. Tyto okolnosti způsobily, že se bojí doslova pohnout, obává se chůze, spaní, wc, aby ji opět hadička nevypadla a ona nemusela zpět do nemocnice. Dokonce ji začínají otékat obě nohy v nártu, pití sledujeme, je dostatečné, stále bere antibiotika. Obáváme se možné embolie i proleženin. Prosíme o radu, jak umožnit klidný odpočinek i chůzi s odtokovými sáčky, případně čím omezit oteklé nohy. Jeden lékař dop. častěji chodit, druhý naopak. Nevíme si rady, velmi děkuji

Dobrý den, dovedu si představit, že jde o svízelný problém. Vaši maminku potenciálně ohrožuje nedostatek i nadbytek tekutin. V případě nedostatku hrozí selhání ledvin a častější infekce, event. i trombózy embolie, naopak při nadbytku se mohou objevit otoky a dochází k zátěži srdce. Maminka by měla podstoupit interní vyšetření, kde by se zjistila příčina otoků (zda jsou ze srdeční nedostačnosti - městnání tekutin, ledviného, cévního či lymfatického původu). Od toho se bude odvíjet jejich léčba - např. diuretika - léky na odvodnění, léky na cévy ... - nelze na dálku univerzálně doporučit nic konkrétního bez vyšetření. Nyní Vám mohu poradit jedině elastické obvazy nohou, zvýšenou polohu. Internista by měl také posoudit riziko vzniku trombózy a embolie, pokud bude vysoké, je na místě "ředit krev"- riziko je u imobilizovaných nemocných také obecně vysoké, zvláště jdou-li další rizikové faktory jako onemocnění srdce, ledvin, věk a podobně.

Nefrostomie by maminku neměla omezovat v pohybu a běžných činnostech! Doporučuji v několika centimetrech od vyústění fixovat náplastí, pozor na zatížení močovým sáčkem. Při příští návštěvě na urologii toto lékaři sdělte a požádejte o radu, jak nejlépe odvodnou hadičku zafixovat.

12.9.2011 15:18:39

Dobrý den, jelikož trpím opakovanými infekty močových cest (4-5x do roka), odeslal mě OL na vyšetření na urologii. Nález: na UZ vlevo těžko diferencovatelná ledvina asi s malrotací a s hypotonii KS. Před 8 měsíci jsem byla na kontr. sonu ledvin a moč. m. po porodu SC a zde bylo vše v pořádku.

Dobrý den, oba nálezy se zcela nevylučují. Novější nález říká jen, že levá ledvina není dobře vidět, protože je netypicky otočená (kolem své osy). Hypotonie dutého systému nemusí znamenat nic dramatického, nález je ke sledování (ideálně jedním urologem, který Vás zná).

12.9.2011 13:51:48

Dobrý den. Dnes bylo dceři zjištěno RTG vyšetřením, že se ji vrací moč z močového měchýře zpět do ledvin z obou stran 3 stupeň. Vyšetření jsme museli podstoupit, protože měla 2 zánět. Je ji 1,5 roku bereme denně 5ml Zinnatu. Chci se zeptat jaká je pravděpodobnost, že se ji to spraví samo? Nebo co dál? D

Dobrý den, konzervativní léčba hydronefrózy zahrnuje sledování a důslednou prevenci infekce močových cest - preventivní podávání antibiotik, prevence prochladnutí. Bohužel se nedá čekat, že se nález zlepší, léčba se spíše orientuje na udržení funkce ledvin a hlavně zajištění plynulého odtoku moči. Neznám všechny okolnosti - např. zda je přítomna obstrukce nebo ne, jaká je funkce ledvin, ... proto Vám nemohu obecně říci, zda by pro Vás bylo vhodné operační řešení (stent, plastika a podobně).

11.9.2011 16:50:25

Přeji pěkný den, mohu poprosit o vysvětlení diagnózy, která mi dnes byla sdělena. HYPOTONIE KPS, BEZ DILATACE, BEZ LOŽISKA A VIDITELNÉ LITHIASY. JE MOŽNÉ, ŽE MĚ V SOUVISLOSTI S LEDVINAMI BOLÍ PRAVÁ POLOVINA BŘICHA A OBLAST POD PRAVÝM BEDREM. Velice děkuji za odpověď. Martina Mazurová

Dobrý den, hypotonie kalichopánvičkového systému může být bezvýznamná záležitost. Přestože sonografista močový kámen nebo žádnou jinou patologii neviděl, může zde být souvislost s Vašimi obtížemi. Doporučuji proto urologické vyšetření a vzhledem k popsanému nálezu hypotonie KPS pravidelné sonografické kontroly, zpočátku 2x ročně.

10.9.2011 12:44:54

Dobrý den, mé dceři 5. let byla zjištěna dilatace ledvinové pánvičky 15mm a 24mm chtěla bych se co nás čeká za vyšetření do budoucna. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, sonografický obraz dilatace ledvinné pánvičky svědčí pro překážku v odtoku moči z ledviny. Je nutné vyšetření dětským urologem, předpokládám, že Vás již k němu dětský lékař odeslal. Pravděpodobně Vás čeká pravidelné sledování urologem, kontroly moči na přítomnost infekce, kontroly funkce ledvin z krve a moči, pravidelná kontrolní ultrazvuková vyšetření ledvin.

9.9.2011 22:34:18

Dobrý den, mému otci byl po vyšetření rentgenem, sono a CT zjištěn nález na ledvině o velikosti cca 15 cm. Nyní ještě půjde na magnetickou rezonanci, kde by mělo být zjištěno, o jaký nález se jedná. S největší pravděpodobností se prý jedná o cystu. Otec již před zjištěním nálezu pociťoval únavu, tlak pod žebry (hlavně při kašli) a za poslední měsíc zhubl cca 4 kg. Mohu se zeptat, jestli z magnetické rezonance lze zjistit, zda se jedná o zhoubný nádor či cistu? Jaké jsou možnosti odstranění? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, vyšetření magnetickou rezonancí by mělo nádor od cysty bez problémů odlišit.

9.9.2011 09:04:19

Dobrý den, můžete mi prosím říct, jaký je postup při ucpané nefrostomii, pokud neodvádí moč? Myslím, jestli je snaha ambulatně o zprůchodnění drénu dráty různé velikosti a riskovat, že dojde k poranění ledviny a následnému krvácení nebo jestli se provádí okamžitě na sále výměna nefrostomického drénu. Děkuji za odpověď, Marcela

Dobrý den, obecně - nepodaří-li se drén zprůchodnit, je třeba jej vyměnit. Jde o častý problém, určitě můžete mít ve svého urologa důvěru.

8.9.2011 09:26:14

dobry den zjistili mi kalcifikaci v prave nadledvine drobnou nefrolithiasu vlevo a parapelvicke cysty v dolnim segmentu leve ledviny zadne leky neuzivam a chci se zeptat ceho se vyvyrovat aby se to zlepsilo a jestli je to vazne onemocneni predem

Dobrý den, nic z toho, co uvádíte, nepatří k závažným stavům, jde spíše o náhodný nález. Doporučuji vzhledem k nefrolithiase (přítomnosti kamene v ledvině) urologické vyšetření a sledování, dále dostatečný přívod tekutin, blíže Vám řekne urolog na základě podrobnějšího vyšetření.

Předchozí 1 ...35363738394041 ...72 Další Zobrazit vše