Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

24.6.2009 14:30:57

Dobrý den, jsem v 21. týdnu těhotenství. Dnes mi na ultrazvukovém vyšetření můj lékař oznámil, že mé dítě má agenezi pravé ledviny. Chtěla jsem se zeptat na podrobnější informace ohledně této vrozené vady. Nemám ponětí co tato vrozená vada obnáší a hlavně co do života přinese mému dítěti. Zda bude jeho život nějak zvlášť omezen. Děkuji za odpověď.

Ageneze ledviny je porucha tvorby ledviny vznikající v průběhu vývoje plodu. U velké většiny případů se jedná o izolovaný výskyt poruchy, bez přítomnosti této vady u dalších členů rodiny. Obvykle není znám přesnější mechanismus jejího vzniku. Věnuje se pozornost výzkumu poruch (mutaci) některých genů, které by mohly tuto vadu zapříčinit. Pro život jedince je dostačující přítomnost jedné (zdravé) ledviny v organizmu, takže vysoce pravděpodobně by Vaše dítě nemuselo být zdravotně poškozeno či omezeno. Na druhou stranu je třeba vnímat, že při jednostranné agenezi ledviny není přítomen "založní" orgán, který by mohl zastoupit či nahradit ledvinu v případě jejího poškození či onemocnění a je proto třeba/vhodné jednak dbát na prevenci jejího poškození a dítě nechat dispenzárně sledovat v pediatrické poradně.

19.6.2009 15:53:25

Dobrý den, před 9. dny mi byl proveden již třetí císařský řez, a bylo mi na půl oznámeno, že byl poškozen močový měchýř, ale nic víc mi neřekli. Nyní mám problémi s udržením moči a ještě k tomu se v moči vyskytuje krev a na to mi řekli, že močový měchýř se musí zahojit. Je to možné a nebo nevěděli co mi říct a v klidu mě propustili? Není tam nějaké nebezpečí?

K poškození močového měchýře při porodu dochází poněkud častěji při použití císařského řezu než při běžném porodu. Výše rizika poškození navíc stoupá při opakovaném císařském řezu. Přítomnost krve v moči velmi pravděpodobně souvisí s poškozením měchýře. Zda se měchýř zhojí spontánně či zda je třeba uvažovat o chirurgickém řešení závisí na míře poškození; při menším poškození lze očekávat spontánní vyhojení.

16.6.2009 13:10:00

Dobrý den! Je mi 28 let, v 19. týdnu jsem prodělala přerušení těhotenství (jednalo se o první těhotenství), důvodem bylo odumření plodu na začátku 17. týdne. Při pitvě plodu se zjistila ageneze obou ledvin, jinak byl zcela v pořádku. Při genetickém vyšetření se zjistila mutace C677 a A1298C v genu pro MTHFR v heterozygotním stavu, takže teď čekám na výsledky krevních odběrů kvůli hladině homocysteinu. Mohou spolu tyto dva problémy nějak souviset? Je nutné nějaké další genetické vyšetření? Můj gynekolog i lékař v nemocnici tvrdí, že takovéto onemocnění ledvin je zcela náhodné a nejedná se o genetickou dispozici. Nyní jsem se ale na internetu dočetla, že i u případných dalších dětí je riziko vad ledvin a že se tedy jedná a dědičnou vadu. Nevím kde hledat pravdu. Děkuji za odpověď!

Renal agenesis has been associated with such chromosomal abnormalities as trisomy 21, trisomy 22, trisomy 7, trisomy 10, 45, X mosaicism, and 22q11 microdeletion (Bianchi et al., 2000),

 

Oboustranná ageneze ledvin je obvykle sporadická, t. j. bez dědičnosti z pokolení na pokolení. Jedná se o vývojovou vadu, která má v některých případech zřejmou vazbu na abnormální strukturu či počet chromozomů, v jiných případech souvislost s mutacemi v některých genech (např. RET genu), které kontrolují vývoj vybraných orgánů. U menší části případů oboustranné ageneze je možno pozorovat familiární výskyt, t. j. výskyt u několika členů rodiny. Nejčastější typ dědičného přenosu je autosomálně dominantní. U příbuzných probanda zjišťujeme různé anomálie urogenitálního traktu, nejčastěji solitární ledvinu, ureter duplex nebo anomálie dělohy. K odhalení těchto případů je nutné vyšetřenit členy rodiny, kteří jsou povětšinou asymptomatičtí.

Doporučuji genetickou konzultaci a dohodnout se s genetikem zda a případně jaké kroky podniknout pro vyšetření v rodině a také jak bude zajištěna péče o plod při dalším těhotenství.

Mutace v genu pro MTHFR s problematikou oboustranné ageneze dle mého soudu nesouvisí.

12.6.2009 18:05:48

Dobrý den, před necelými dvěma roky začaly u mě chronické problémy s řídkou stolicí a současně s přibíráním na váze. Ze 104 kg v září 2007 až na současných 135. Proběhla všechna možná vyšetření (opakovaně srdce, štítná žláza, koloskopie, RTG trávicího traktu) a do této doby se na nic nepřišlo. Váha kolísá mezi 2 po sobě jdoucími dny - i o 2 kg (váha je s přesností 100g a je kontrolovaná pomocí závaží). Např. poslední týden jsem zcela vysadil pečivo, obiloviny vč. rýže, těstoviny. Jedl jsem vejce, kuře, sýry - cca 200g sýra, 3 vejce, 200g kuřete nebo libového masa denně. Pivo ani limo nepiju, jen slabé zelené čaje. Za tento týden jsem přibral 2 kg. Jím výrazně méně než před přibíráním a výsledek žádný. Je mi 42, denně ujdu pěšky několik km. Indikační proužky Hexaphan mi od doby začátku přibírání soustavně ukazují přítomnost bílkovin v moči, i když relativně nízký (předtím byl nulový). Mohl by být problém s ledvinami? Bojím se, co bude dál a lidi kolem si ze mě utahují ”no, ty se máš evidentně dobře”. Jen já a partnerka víme, že jím zcela normálně.

Přírůstek 30 kg na váze /2 roky je poměrně značný a jistě si zasluhuje podrobné vyšetření. Možných příčin je mnoho počínaje organickými chorobami až po nevhodné stravovací či pohybové návyky, změny stravy atd. Pokud jde o přítomnost bílkoviny, která se nově objevila v moči - tak to je jistě důvod k nefrologickému vyšetření. Může se ev. jednat i o závažnější postižení ledvinných klubíček charakteru sklerotizace v důsledku jejich zvýšené zátěže, související s výrazným váhovým přísrůstkem. Při nefrologickém vyšetření je třeba přesně vyšetřit ledvinné funkce a množství bílkoviny v moči a posoudit potřebu případného dalšího vyšetření (např. biopsií ledviny s odběrem tkáně ledviny k přesnému stanovení diagnózy a tudíž i léčby).

12.6.2009 14:25:27

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V měsíci jsem byla s dcerou na UTZ kyčlí a tam jí udělali také UTZ ledvin a bylo zjištěno toto: Dilatace KP syst. I. sin 0,3 cm, šli jsme na kontrolu za měsíc a ve zprávě mám tohle: Dilatace KP syst. I. sin 1,4 krát 0,5 cm. Doktor se mě jen zeptal, zda dcera prospívá a nemá teploty, nic víc mi neřekl. začala jsem jí tedy měřit teploty a večer někdy mívá 37-37,2, řekla jsem to naší dětské dr. a ta mi řekla, že to nic není. Teď jsem hodně četla na internetu o těch ledvinách a mám celkem strach co jsem se dočetla. jak na tom dcera je a může jí něco hrozit? Nikdo mi nic neřekl, tak vůbec nevím. Za 3 týdny jdem na kontrolu. Děkuji za odpověď. Zuzka

Uvedené rozšíření KPS (čili dutého systému) levé ledviny je mírně nad hranicí normálu. Nelze stanovit co je příčinou tohoto rozšíření - zda vrozená porucha vývoje ledviny a močového traktu či příčina jiná. Dětský lékař by měl posoudit, zda dceru odeslat k specializovanému vyšetření či zatím pouze sledovat (ultrazvukem apod. ). Jinak ale platí, že máte nárok na to, aby lékaři, kteří vyšetření provádějí, také vysvětlili co jejich nálezy znamenají. Dokonce je to tak, že jiný lékař může nedostatek informací ze strany ošetřujícího lékaře jen obtížně nahradit.

12.6.2009 08:37:29

Dobrý den, obracím se na Vás již potřetí. Jsem ”zúžený parenchym obou ledvin - 7mm a 5 mm”. V současné době procházím řadou vyšetření (interna, nefrologie, gynekologie). Začala jsem úžívat Prestarium, tlak se mi ustálil na hodnotě 120/80. Nefrolog mi sdělil, že výsledky odběrů moči a krve jsou v pořádku. Na rovinu mi řekl, že ale započal proces, na konci něhož musím očekávat selhání ledvin. Bude mne jen sledovat... Nedoporučil mi případné těhotenství. Názor gynekologa je odlišnější, řekl mi, že jsem naprosto v pořádku a že se nemám bát mít druhé dítě. Řeším dilema... Pokud jsem ”přechodila” nějakou nemoc, tak to bylo v roce 2001. Nemocná nebývám. Pokud tehdy započal proces fibrózy ledvin, neprojevilo by se to v průběhu těhotenství? Bílkovinu v moči jsem nikdy neměla. Vím, že neodhalím, kdy to začalo, ale pokud ledviny zvládly první těhotenství, mohly by zvládnout i druhé...Vím, že je důležitá strava, zajímalo by mne, co byste mi doporučil. Prohlížela jsem si webové stránky věnované ledvinovým dietám a musím konstatovat, že se značně rozcházejí. Prosím Vás o doporučení na literaturu, případně webové stránky, jejimž doporučením mohu věřit. Chci udělat úplně všechno pro zachování současného stavu. Děkuji předem za Vaše doporučení.

Nefrolog nedoporučil těhotenství patrně z toho důvodu, že se obává, že těhotenství bude určitou zátěží pro ledviny z hlediska dlouhodobého. Předpokládám, že gynekolog naopak těhotenství pokládá za možné proto, že očekává vcelku příznivý průběh těhotenství. Oba odborníci mají tedy "svou" pravdu, ačkoli oba zdůrazňují odlišný aspekt problematiky těhotenství u pacientky, která má určité chronické poškození ledvin. Obávám se, že nelze rozumně odhadnout, nakolik (v %) by mohly být vaše ledviny poškozeny dalším těhotenstvím. Jediné v čem se lze shodnout je fakt, že těhotenství určitou zátěž představuje. Naprostá většina údajů a prací, zabývajících se vztahem mezi chronickým onemocněním ledvin a těhotenstvím se týká pacientek, u kterých je již přítomno určité snížení glomerulární filtrace (a nikoli pouze redukce vrsty parenchymu). Jinými slovy proces fibrotizace ledvin (z hlediska časového) představuje obtížně odhadnutelný děj a stejně tak lze velmi obtížně odhadnout jak moc by (negativně) těhotenství ovlivnilo tento děj. Při takto relativně velmi nepřesných odhadech nelze předpokládat, že určitá dieta rozhodujícím způsobem ovlivní proces fibrotizace ledvin. Dietní opatření, která by se mohla u vás nasadit by patrně mohla odpovídat opatřením, která jsou doporučována u osob s nepatrně sníženou glomerulární filtrace. Např. viz Diety při onemocnění ledvin - kniha - Knihkupectví. CZ . Autoři: Vladimír Teplan, Olga Mengerová.

9.6.2009 14:30:25

Dobrý den , jsem ve 29. t. těhotenství a bylo nám podle Uz zjištěno, že miminko má L ledvinu větší, charakteru cystické dysplázie a že nebude funkční a přitom v 20. t. říkali,že je ledvina na hranici normálu a že to vypadá na špatné vymočení plodu. Tak bych se chtěla zeptat , jestli u takových případů je šance na zlepšení nebo co se s tím dá dělat? děkuji

Cystická dysplázie může postihnout jednu ledvinu, případně obě. Ledvina může být postižena v celém rozsahu či jen částečně. Jedná se o vývojovou vadu, obvykle nedědičnou. Nelze vyloučit možnou přítomností dalších vývojových abnormit na močovém traktu. Prognosticky lze bohužel spíše předpokládat, že k úpravě funkce ledviny v budoucnu nedojde. V současné době není k dispozici metoda či léčebný prostředek, kterým stav zvrátit.

7.6.2009 17:51:56

Co je to fibroza ledvin. Děkuji.

Fibróza ledvin představuje konečný důsledek nadměrného ukládání extracelulární matrice, k němuž dochází prakticky u všech chronicky probíhajících onemocnění ledvin. Morfologicky se fibróza obvykle projevuje procesem svráštění ledvin, čemuž funkčně obvykle odpovídá klesající funkce ledvin (klesající glomerulární filtrace apod. ). Fibrotické procesy v ledvinách jsou regulovány četnými fibrogenními faktory, zvl. transformujícím růstovým faktorem beta (TGF-beta). Přes nadějné výsledky v oblasti výzkumu nejsou t. č. k dispozici metody jak zastavit proces fibrotizace (ledvin) u lidí.

7.6.2009 17:29:56

Dobrý den, můj problém spočívá v tom, že mi byla ve 30 letech na SONO (urologicky jsem byla bez obtíží, jednalo se o bolesti břicha nejasného původu) zjištěná svráštělá ledvina vlevo-dle nefrologa se jedná o VVV. Po scintigrafii bylo zjištěno, že je funkční na 11%, což je dle lékaře velmi hraniční nález a trvá na nefrectomii. Doposud jsem byla bez problémů, což se teď bohužel říci nedá (míním tím stránku psychickou). Asi nemusím psát, jaký mám strach z operace a pooperační péče. Příští týden mne čeká další scintigrafie a já už skoro týden nespím, jak se bojím výsledku. Myslíte, že je namístě vyhledat ještě jiného urologa a konzultovat nutnost operačního řešení nebo se prostě spolehnout na jeden názor. Děkuji za odpověď. Alena

Neznám váš věk, takže mi není jasné, před jakou dobou byla svráštělá ledvina zjištěna. Bez dalších podrobností se lze jen obtížně vyjádřit k tomu, zda je nefrektomie nutná. Nicméně, pokud nemáte zřetelnější obtíže, jejichž příčinou by mohla být svráštělá ledvina, tak bych nefrektomii nepovažoval za zcela nutnou. Lze očekávat, že bude docházet k dalšímu svrášťování ledviny. Další konzultaci urologickou bych vcelku považoval za přiměřenou.

1.6.2009 11:24:44

Dobrý den, v 15. týdnu těhotenství mi bylo rozborem zjištěno, že se v mé moči nachází krev, řečeno mi bylo, že 4 týdny počkáme a moč posléze znovu odešleme na rozbor a pokud se v ní krev bude znova objevovat, odešle mě gynekolog na urologii. Chci se zeptat, jak by v tomto případě probíhalo vyšetření na urologii? Co by mi bylo prováděno? (přítomnost krve v moči není okem viditelná, zjištěna je pouze rozborem)

Přítomnost krve v moči může mít řadu příčin (močové infekce, konkrementy, nádory, záněty ledvinných klubíček). Hematurie, která se zjistí během těhotenství může mít proto velmi různou závažnost. Nicméně, na podkladě některých studií z poslední doby se jeví, že hematurie (izolovaná, t. j. bez přítomnosti dalších abnormálních nálezů jak v krvi tak v moči) obvykle nezhoršuje průběh těhotenství a to jak pro matku, tak pro plod. Předpokládám, že urolog by měl provést základní nenáročné či neinvazivní vyšetření močového traktu, t. j. ultrazvukové vyšetření, dále vyšetření moči cytologické (tím lze v některých případech prokázat přítomnost nádoru) a vyšetření močového sedimentu mikroskopem s fázovým kontrastem (tím lze zase často prokázat, že krvinky v moči pocházejí z poškozených glomerulů). Dále záleží, zda urolog posoudí za nutné použít náročnější, resp. invazivnější vyšetření - především cystoskopii, kterou lze posoudit, zda není zdrojem krvinek v moči poškození močového měchýře. V těhotenství by však měla být tato vyšetření použita pouze tehdy, když jsou skutečně zcela nezbytná. V opačném případě je rozumné sledovat nález v moči a provést případně náročnější vyšetření až po porodu.

Je také třeba dodat, že součástí snahy o řešení příčiny nálezu krvinek v moči je nutnost vyšetřit funkci ledvin, pátrat po přítomnosti dalších nálezů v moči, především bílkovně a vyloučit případnou arteriální hypertenzi.

Předchozí 1 ...676869707172 Další Zobrazit vše