Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

30.5.2009 15:27:48

Dobrý den, nedávno jsem byla na UTZ ledvin a bylo mi zjištěno zavápnění ledvin, v současné době se léčím na RA a na tuhle nemoc beru léky: Metotrexát-3-0-3 a Medrol. Jsem poslední dobou unavená až vyčerpaná, mám studené ruce a bolavé klouby. Známý mi řekl, že to vypadá na příštitná tělíska a špatnou funkci štítné žlázy. Chci se zeptat co pro mě znamená do budoucna zavápnění ledvin a jak to vše léčit. Děkuji za odpověd‘.

Zavápnění ledvin - nefrokalcinóza - znamená ukládání zvýšeného obsahu vápníku v ledvinách. Lze rozlišit několik forem nefrokalcinózy, především v závislosti na lokalizaci nefrokalcinózy (dřeň-kůra). Nefrokalcinóza může způsobit různé typy ledvinného poškození - narušit funkci tubulů (kanálků) ledvin, predisponovat ke vzniku močových infekcí, hypertenze aj. Celkově zvyšuje riziko vývoje nedostatečnosti či selhání ledvin. Obvykle se jedná o proces dlouhodobější, chronický. Nejčastěji je nefrokalcinóza následkem určité přítomné poruchy, může to být hyperparathyreóza (zvýšená funkce příštítných tělísek) či porucha funkce štítné žlázy. Může však také souviset s podávanými léky (např. vápníkem či vitaminem D), pokud vedou k vytváření abnormálních hladin některých látek (např. vedou-li k hyperkalcémii). Prvořadým úkolem je proto pokusit se zjistit příčinu nefrokalcinózy, z hlediska zásadních opatření pak se snažit tuto (zjištěnou) příčinu odstranit. Jinak se snažit zajistit dostatečný příjem tekutin, léčit důsledně močovou infekci, hypertenzi, sledovat funkci ledvin.

19.5.2009 20:05:13

Dobrý den, poprosila bych o radu. Je mi 45 let a při preventivní prohlídce mi byla zjištěna nefunkční levá ledvina. V čtyřicet letech jsem byla také na prohlídce a v té době mi ledvina fungovala, jenom jsem na ní měla nějaké cysty. Vzhledem k tomu, že můj otec chodila na dialýzu ledvin, tak jsem chtěla zjistit, proč mi ledvina přestala fungovat, a co mám dělat pro to, aby mi nepřestala fungovat i ta druhá, protože mému tatínkovi takto postupně přestaly fungovat obě ledviny. Na nefrologii mi paní doktorka řekla, že mi funguje pravá ledvina výborně, žádný nález v moči nemám, proč mi přestala fungovat ledvina se nezjistí a pokud by mi měla přestat fungovat i pravá ledvina, tak tomu prý nelze zabránit. Budu chodit každé čtyři měsíce na kontrolu. Chtěla jsem se zeptat, jestli je to opravdu možné, že příčina selhání jedné ledviny nelze určit? Pokud bych na totu otázku dostala odpověď, byla bych moc ráda. Výsledky z krve mám dobré, pouze mám trochu zvýšenou kyselinu močovou 8,5, triglyceridy 2,23, CRP 11,6, kreatin 105,5. Děkuji

Je možné či pravděpodobné, že funkce levé ledviny byla do určité míry snížená již v minulosti a že se tedy celá záležitost datuje delší dobu. Některé druhy cyst vznikají právě v těch ledvinách, které mají sníženou funkci. Pokud nebyly tehdy provedeny funkční testy tehdy (např. izotopové vyšetření ledvin) nelze tuto skutečnost vyloučit. Důležitá je příčina, proč k zániku funkce levé ledviny došlo. O tom lze nyní patrně pouze spekulovat, lze uvažovat nejspíše o cévních příčinách, nelze však vyloučit ani příčiny jiné. Pokud je ledvina již zaniklá, tak se příčina zániku stanovuje obtížně, či ji nelze stanovit. V současnosti je třeba: *jednak pokusit se zjistit s jakým onemocněním ledvin stonal otec (zda se nejednalo o nějaké onemocnění ledvin, který by bylo dědičné) a dále *pravidelně docházet na nefrologické kontroly. Pokud je přítomna hypertenze je třeba držet hodnoty krevního tlaku na uspokojivých hodnotách.

17.5.2009 18:12:32

Chtěla bych se zeptat-již několik měsíců trpím na silné otoky nohou a někdy mám pocit, že i otoky v obličeji . K dispozici mám náběry-Kortizol 579.3 nmol/l S-urea 5.2nmol/l, S-kreatinin 83 umol/l kreat. clearance: Kreatinin moč-3821 umol/l Glomer. filtrace 0.959 ml/sec G. filtr. /1. 73m2 O.877ml/sec Tubul. resorpce O.976jedn. Lékařka mě odesílá na nefro a endokrin vyšetření- mám Fabryho chorobu. Jsou uvedené hodnoty opravdu už k tomu, abych navštívila nefroporadnu?

Pokud máte zřetelné otoky dolních končetin může být příčin celá řada (onemocnění ledvin, srdce, endokrinní příčiny, cévní aj. ). Vyšetření u nefrologa a příp. endokrinologa jsou na místě. Z výše uvedených hodnot nelze vyloučit poškození ledvin coby příčinu otoků vyloučit - k tomu, by bylo třeba znám některé parametry, které neuvádíte (především zda jsou či nejsou přítomny ztráty bílkovin do moči).

17.5.2009 00:06:20

Dobrý den, v srpnu 2008 mi při preventivní prohlídce paní doktorka zjistila zúžený parenchym obou ledvin-5 mm. Jediné vyšetření, které jsem podstoupila, byl 24hodinový sběr moči. Nefrolog mi sdělil, že je vše v pořádku a že se mám ”ukázat” zase za rok. Podotýkám, že jsem nikdy neprodělala zánět močových cest nebo ledvin. Před měsícem jsem měla v moči bílkovinu i krev. Vyhledala jsem urologa, který na základě nálezů konstatoval zánět, nespokojil se však s týden starými odběry, nové výsledky z laboratoře jasně ukázaly, že poslední odběr byl bez nálezu. Co z těchto, v podstatě náhodných odběrů, mohu vyvodit? Je normální, že jeden den mám bílkovinu a krev v moči a za 5 dnů je odběr naprosto v pořádku? Je mi 33 let, mám 4 leté dítě, až do 7. měsíce těhotenství jsem mívala tlak pod hranicí 120/80. Rodila jsem ve 40. týdnu s tlakem 130/90, který mi bohužel již neklesnul a někdy vyskočí na 150/100. Může zúžený parenchym ledvin souviset s neléčenou hypertenzí? Už jsem v péči internisty. Jakou prognózu mají pacienti s parenchymem o velikosti 5 mm? Děkuji za odpověď.

Šíře parenchymu ledvin je za normálních podmínek větší (obvykle nejméně 13-15 mm) než udávaných 5 mm. Pokud nejsou přítomny jiné morfologické změny na ledvinách lze obtížně posoudit původ, trvání a prognózu takto užší vrstvy funkční tkáně ledvin. Je správné, že jste byla vyšetřena na nefrologické ambulanci. Pokud byly výsledky funkčních testů v mezích normy (hodnoty sérového kreatininu, glomerulární filtrace) tak to svědčí ve prospěch spíše příznivého stavu. Pokud se v moči objevily červené krvinky a bílkovina (přechodně), nelze se opět jednoznačně vyjádřit o závažnosti tohoto nálezu, ale je potřeba je konzultovat s příslušným nefrologem. Je možné (snad i pravděpodobné), že s těmito nálezy (redukovanou šíří parenchymu) a močovými nálezy souvisí zvýšený krevní tlak. Nejspíše je možné si představit, že situace, kterou popisujete je důsledkem či obrazem dlouhodobě nerozpoznaného chronického onemocnění ledvin s průvodní nerozpoznanou (a neléčenou) hypertenzí. To lze obtížně posoudit, jelikož údaje z minulosti v tomto směru nejsou k dispozici. Prakticky je třeba, abyste byla v dispenzární péči internisty (a nejlépe i nefrologa) a aby byl krevní tlak trvale držen na uspokojivých hodnotách. Bohužel pokud již je jednou parenchym ledvin redukován (at již byla příčina jakákoli a také doba trvání nemoci, která k jeho redukci vedla jakkoli dlouhá) nelze očekávat opětovnou úpravu stavu k normě.

7.5.2009 20:35:07

Dobrý den! Mám tento problém.2dny řezání při močení-touž jsem kdysi měla-byl z toho potom zánět moč. cest. Ale nyní při vyšetření moči ERYTROCYTY 7-10. Kojím a používám antikoncepci, takže nemenstruuji. Jaký může být původ zvýšené hodnoty erytroc. Díky za odpověď. Chystám se samozřejmě navštívit i svého prakt. lékaře.

Je možné, či spíše pravděpodobné, že zvýšené počty erytrocytů v moči jsou projevem močové infekce. Řezání při močení je nejčastěji příznakem močové infekce. Při močové infekci lze obvykle v moči prokázat přítomnost bakterií, bílých krvinek a poměrně často také erytrocytů.

5.5.2009 16:46:03

Dobrý den. Mám 13letou dceru která od pěti let trpí astmatem a je alergik. Při 11leté prohlídce byla v moči zjištěna přitomnost krve a bílkovin. Byli jsme odesláni do nefrologické poradny kde nám bylo řečeno že se jedná o Trigonitis chr. a IgA, IgG nefropatie. Jakmile onemocněla anginou nebo jinou infekční chorobou byla přítomnost krve a bílkovin v moči větší a uvažovalo se o hospitalizaci. Poslední kontrola byla v loňském roce (duben). Při 13leté prohlídce byla moč v pořádku. Zajímalo by mě, jestli i přesto , že je moč v současné době čistá, bychom neměli nadále navštěvovat nefrologickou poradnu. Jedná se přece o chronické onemocnění a mám obavy že stav se může kdykoliv změnit. Děkuji za odpověď a přeji vše dobré. Slavíková Iveta

Odpověď bych rozdělil na několik částí. Tak především - pokud byl nález v moči několikrát za sebou pozitivní ve smyslu přítomnosti krve a bílkoviny, tak přestože v dalším období byl tento nález jednou negativní, doporučoval bych ponechat dceru v dispenzární nefrologické péči po dobu několika dalších let, a teprve v případě opakované negativity bych považoval za bezpečné nefrologické sledování ukončit. Za druhé samotná diagnóza u vaší dcery není patrně zcela jistá (IgA nefropatie) - tedy pokud nebyla provedena biopsie ledvin (z vaších informací se zdá, že biopsie spíše provedena nebyla). Definitivní diagnózu IgA nefropatie nelze totiž stanovit jinak než touto biopsií. Předpokládám, že na diagnózu IgA nefropatie bylo pomýšleno z důvodu celkového klinického kontextu a možná i z některých nálezů, které nezmiňujete (vyšší sérové hladiny imunoglobulinu A ? ). Na druhou stranu byla uvedena diagnóza trigonitis chron., která může rovněž být provázena nálezem krve v moči (případně malým množstvím bílkoviny)...Bez podrobnějších informací se tedy nelze přesně vyjádřit o příčině močových nálezů, nicméně pro jistotu bych doporučoval nechat dceru ještě po nějakou dobu v nefrologické poradně.

4.5.2009 22:14:28

Dobrý den, jsem 18 týdnu těhotenství a v sobotu jsem měla bolesti v podbřišku , které jsem přisuzovala zácpě. V neděli dopoledne jsem začala močit krev. Jela jsem na pohotovost , kde z vnitřního vyšetření a utz na gynokologii je mimi v pohodě. Tak jsem byla ještě na urologii , kde mi byla zjištěna dilatace kps 2 stupně. Ještě mne pan doktor vycévkoval a předepsal antibiotika na týden. Po týdnu mám jít na kontrolu s močí a mám se objednat na url. Panu doktorovi bylo divné , že nemám bolesti v ledvině ,horečky... Jinak prý by mi aplikoval sten. Moc se bojím , aby k tomu nedošlo. Co mně čeká na kontrole ? Cévkování? Je nějaká šance , že když nebudu mít žádné bolesti , tak se stenu vyhnu? Mám dvouletého syna a muže celé léto na montážích.. Jak se zavádí a manipuluje se stenem? Děkuji St.

Pokud jde o zavedení stentu do ledviny doporučuji shlédnout www stránky kroměřížské nemocnice (www.nem-km.cz), na kterých je procedura zavedení stentu popsána. Jedná se o opatření, kterým lze zabezpečit volný odtok moči v případě, že dochází k významnému útlaku močovodu. Rozhodnout o tom, zda je nutné či nikoli zavést stent musí urolog a to v závislosti na stupni obstrukci močových cest (rozpoznatelném např. ultrazvukem). Je tedy správné, že urolog ve vašem případě o tomto řešení uvažoval. Zda jej skutečně použije bude záviset na tom, jak se obstrukce močových cest (projevující se určitou dilatací čili rozšířením kalicho-pánvičkového systému – kps. ) bude dále vyvíjet a zda budou nějaké další komplikace (bolesti, infekce apod. ). Přítomnost stentu nepředstavuje pro pacienta obvykle větší nároky či obtíže, přítomnost stentu se může projevit menším tlakem v bedru a/či únikem menšího množství krve do moči.

27.4.2009 20:28:50

Dobry den, chci se zeptat na vytlaceni prave ledviny v tehotenstvi az pod prave zebro. Tento problem jsem mela jiz pri minulem tehotenstvi, ale ted mam mnohem silnejsi bolesti, ktere momentalne trvaji jiz 4 den ve dne i v noci. Muj gynekolog mi rekl, ze mam jeste tu chvilku do porodu vydrzet, ale jak rikam je to k nevydrzeni. Moc mam zlutou, hutnou, zadnou bilkovinu v ni nemam. Poradite mi prosim co delat? Dekuji Silva

V těhotenství dochází fyziologicky k určitým morfologickým a funkčním změnám ledvin. V důsledku tlaku dělohy může dojít jak vytlačení ledvin, tak k určitému stupni blokády odtoku moči. Posoudit závažnost těchto změn může rozumně především urolog (např. pomocí ultrazvuku). kromě toho je samozřejmě potřeba vyloučit další komplikace jako např. močovou infekci, které mohou způsobovat bolest. Doporučuji proto se obrátit (ve spolupráci s gynekologem) na urologa.

15.4.2009 21:52:36

Dobrý den. Ráda bych znala Váš názor na situaci, ve které se nyní nacházím. Je mi téměř 30 let a v srpnu 2008 mi náhodně zjistili, že mám pouze 1 ledvinu, která vypadá velmi nestandardně. Dg. zní: masivní hydronefroza a semiobstrukční dolichomegaureter vpravo. Pravá ledvina má tyto rozměry: pánvička 88mm, horní kalich 55mm, ureter difuzně dilatovaný a výrazně vinutý až k basi moč. měchýře (šíře až 35mm), hraniční parenchym, dilatace DS - v AP 54mm. Dodnes nemám žádné symptomy, v životě jsem neměla zánět moč. měchýře ani ledviny, nikdy mne ledvina nebolela ani nebolí. Absolvovala jsem snad všechna dostupná vyšetření ledviny, měla jsem dva měsíce zavedený stent, který sice nepatrně zmírnil dilataci, ale po jeho vytažení je vše zase při starém. Všechna laboratorní vyšetření jsou v normě. Naposledy jsem byla na videourodynamice, kde vše probíhalo normálně. Ani scintigrafie neprokázala nějaký problém. Po 3/4 roce vyšetřování lékaři celou věc uzavřeli s tím, že organizmus je od dětství na tento stav adaptován a že by do toho nezasahovali. S tímto zcela souhlasím, nicméně plánuji první těhotenství a zdá se mi, že nemám dostatek informací. Mohli byste mi prosím poradit, jaká rizika mi v těhotenství hrozí (tedy hlavně dítěti) a čeho bych se měla vyvarovat? Nechci se rozhodovat unáhleně, dítě samozřejmě chceme, ale ne za každou cenu. Máte prosím ve své praxi nějaký takový případ těhotenství? Budu Vám moc vděčna za jakoukoli informaci. Díky. N. Veselá

Situace, ve které se nacházíte, je jistě složitá a totožný případ s vaším jsem neměl možnost pozorovat. Na podkladě údajů, které uvádíte, se zřejmě jedná o vrozenou vadu postihující obě ledviny - vlevo ageneze ledviny, vpravo hydronefróza s megaureterem. Přesnější charakteristika postižení pravé ledviny patrně není možná, což zřejmě souvisí s tím, že celý stav byl odhalen až v dospělosti (tudíž nelze posoudit jaký byl počáteční stav, jak se vyvíjel či měnil). Je jistě příznivé, že funkce ledvin (y) jsou v normálním rozmezí a že jste neprodělala žádné infekční příhody či jiné obtíže. Na druhou stranu asi nelze příliš spolehlivě (či spíše přesně) odhadnout zda se ledvina bude tímto způsobem"chovat" i nadále či zda přece jen nedojde k pozvolnému úbytku funkce (glomerulární filtrace). V popisu ledviny je uvedeno, že parenchym je hraniční - to znamená, že funkční tkáně není příliš mnoho. Nevíme však jak se toto "hraniční" množství vyvíjí v čase, takže vyjádřit se k jeho případnému úbytku v čase rozumně nelze. Z uvedeného vyplývá, že vytvořit přesnější prognózu vývoje postižení pravé ledviny lze jen velmi obtížně. V případě vašeho těhotenství je třeba zvážit jak by se mohlo poškození ledviny uplatnit na vašem zdravotním stavu a dále na vývoji plodu. V pokročilejších fázích těhotenství by nejspíše mohlo hrozit – zvýšením intraabdominálního tlaku – zhoršení obstrukce vývodných močových cest s pravděpodobným průvodním poklesem funkce ledviny (a případným zvýšeným rizikem infekce). Tuto komplikaci by patrně bylo možno částečně či úplně řešit zavedením stentu. Urolog by měl posoudit míru rizika obstrukce a případnou řešitelnost této situace (např. stentem). I v případě, že by se obstrukce při těhotenství dále nezhoršila, však by bylo třeba počítat s určitým zvýšeným rizikem vzniku močové infekce a/či hypertenze. Co se týká plodu, tak případné ohrožení plodu by mohlo vzniknout v případně závažného zhoršení obstrukce (viz výše – s průvodním zhoršením funkce ledvin, s možnou průvodní infekcí/hypertenzí). Ohrožení plodu by mohlo mít podobu předčasného porodu/abortu. Predikovat míru pravděpodobnosti takovéhoto postižení lze opět jen velmi obtížně - jistě přesahuje míru rizika u zdravé populace, ale nedosahuje dle mého soudu takové míry, která by mohla být přítomna u pacientek, které měly již před těhotenstvím sníženou funkci ledvin, trpěly hypertenzí a či recidivujícími infekcemi. Pro určité příblížení - je třeba si uvědomit, že jsou stále častěji popisovány případy úspěšného donošeného těhotenství i u žen, které jsou v pravidelném léčení na umělé ledvině (dialýze). U těchto žen jejich vlastní ledviny prakticky nepracují. Nelze říci, že by jednalo o masivní počty takovýchto případů – naopak se stále jedná spíše o vzácné situace - ale naznačuje to, že i v takovýchto mezních případech lze dospět k porodu zdravého dítěte, bez poškození matky. Jelikož se jedná o skutečně velmi složitou situaci doporučil bych konzultaci odborných lékařů v čele s urologem, porodníkem/gynekologem a také genetikem. Genetickou konzultaci doporučuji i z toho důvodu, že by bylo dobré si udělat jasnější představu o případném výskytu vrozených abnormit v rodině/příbuzenstvu – a tím se pokusit ujasnit, zda by poruchy ledvin, které máte vy, nemohly být děděny dále (na plod).

7.4.2009 14:50:37

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na projevy a léčení Nefrogenní systémové fibrozy. Byl mi v lednu v rámci MRI aplikován přípravek s gadoliniem (Magnevist) a pak se mi na ploskách nohou objevili velmi zatvrdlé plaky, které strašně svědí. Kůže mi praská a bolí. Kortikoidní masti nepomáhají, promaťuji si to neustále, kožní lékařka mi řekla, že pokud by to byla reakce na gadolinium, měla bych to po celém těle. Prosím o sdělení, zda je to pravda a pokud bych měla podstoupit nějaké vyšetření ledvin, zda stačí výsledky z krve kreat (mám 64,0) a kyseliny močové (280), ty mám v normálu. Celkově mám kůži na chodidlech ztluštělou a mám s tím velkou starost, abych něco nezańedbala, protože jak jsem se dočetla NSF je nová nemoc a kožní lékaři s tím nemají takové zkušenosti. Děkuji velmi za odověď. JH

Pokud jde o nefrogenní systémovou fibrózu jakožto reakci na podání gadolinia v rámci vyšetření MRI jedná se chorobu relativně nedávno popsanou, takže některé okolnosti spojené s NSF nejsou zcela jasné. Co se zdá být nápadné ve vašem případě, je časová vazba mezi vznikem indurací na ploskách dolních končetin a proběhlým vyšetřením MRI. Popisuje se, že NSF vzniká na končetinách a postupně se šíří (např. na klouby, i na trup), takže do určité míry by lokalizace změn mohla odpovídat počínající NSF. Průkaz NSF se provádí (hlubokou) kožní biopsií - bez ní se nelze definitivně o diagnóze vyjádřit. Co je poněkud (či dosti) v nesouladu s možností vzniku NSF u vás je vámi udávaná hodnota s-kreatininu 64. Uvádí se totiž, že NSF vzniká u pacientů se závažnějším onemocněním ledvin (což hodnota s-kreat. 64 téměř vylučuje). Nelze však posoudit možnost interakce některých dalších okolností, které nejsou vámi zmiňovány či známy (výše dávky gadolinia, možnost skrytého - možná i reverzibilního - onemocnění ledvin, apod. ). Účinná léčba NSF známa není.

Mé osobní doporučení - vyžádat si podrobnější vyš. kůže (biopticky), vyžádat si nefrologické vyšetření (které by mělo zahrnovat vyšetření glomerulární filtrace, proteinurie apod. ).

Větší podrobnosti lze získat na www stránce The International Center for Nephrogenic Fibrosing Dermopathy Research (ICNFDR)- http://www.icnfdr.org/

Předchozí 1 ...6869707172 Další Zobrazit vše