Informujeme veřejnosto moderních metodách léčby ledvinových onemocnění

Listárna

Ochranný kód Vygenerovat jiný kód
(opište kód z obrázku)

Vaše dotazy

11.4.2013 18:47:58

Dobrý den, jsem ve 30. týdnu těhotěnství, včera při ultrazvukovém vyšetření plodu u mého gynekológa a zároveň, po doporuční, na genetice, mi byl u mého miminka potvrzenvý nález:

Pravá ledvina- hydronefróza 2. stupně v pravo s dilatovaným močovodem na 4mm, zdají se dvě pánvičky 11 mm každá, funkční parenchym 5 mm. Levá ledvina- normálního vzhledu, funkční parenchym 10 mm. Močový měchýř naplněn, šíře stěny měchýře 1,5 mm- norma. jiné VVV nejsou patrné.

Vysvětlete mi, prosím, co to znamená, ják je to vážné a na co všechno se máme připravit? Mockrát děkuji.

Nález není celkově tak závažný, levá ledvina bude fungovat prakticky normálně - což postačuje. U pravé ledviny došlo k jejímu poškození následkem poruchy odtoku moči. Po porodu Vás čekají pravidelné ultrazvukové kontroly, vyšetření krve a moči. Pokud by poškozená ledvina byla zdrojem obtíží, možná ji bude nutné vyoperovat.

5.4.2013 14:26:17

dobrý den, léčím se na nefrologii v dětství proděláma operace-antireflix. plastika. (hypoplazie x chron. pyelonephritida). Opakující se infekce v moči stále v posledním roce.

Sonografie: pravá ledvina 100 x 48, parenchym nehomogenně s vyšší echogenitou, šíře 15mm, nepravidelná v oblasti horního polu, KPS s dalataci panvičky 36x21, dilatovaný i proxim. močovod 3-3, 5mm, drobné kalcifikace bez lož. změn. Levá ledvina: špatně zobrazitelná svráštělá, 58x34, parenchym s vyšší echogenitou, reduk. nepravidelně 8-11mm, kontura zvlněná, dilatace pánvičky 20x10mm, drobné kalcifikace v parenchymu bez ložiskových změn. prosím o vysvětlení a zda má mám jít na urologii. Je mě 36let. Děkuji za odpověď.

Určitě je vyšetření na urologii vhodné, urolog zhodnotí Váš stav, navrhne Vám opatření ke snížení četnosti zánětu ledvin, případně zváží trvalé podávání léčiv proti opakování zánětů. Pokud by se záněty opakovaly, můžete o funkci ledvin přijít a hrozila by Vám nutnost docházet na dialýzu.

2.4.2013 19:46:08

Dobrý den, byla mi zjištěna mikrohematurie na jeden křížek bez přítomnosti zánětu /podobný nález jsem měla před dvěma roky - mezitím nekontrolováno/. Absolvovala jsem sono vyšetření, které bylo v pořádku. Lékař mi následně poslal ještě na CT močových cest. Chci se zeptat, zda je toto vyšetření nutné. Vzhledem k tomu, že trpím již va roky bolestmi v bedrech, jsem absolvovla za poslední rok a půl dvakrtá rtg páteře, rtg plic a ještě několik rtg zubů /to samozřejmě z jiných důvodů/. Je mi 34 let a mám z velkého ozáření při CT vyšetření obavy. Nebylo by vhodnější vyšetření MR? Děkuji

Pokud Váš lékař předpokládá přítomnost močového kamene, je CT vhodné, jde dnes o vyšetřovací metodu první volby. Samozřejmě je nutné, abyste v době vyšetření nebyla těhotná. Zároveň však doporučuji i nefrologické vyšetření, mikroskopická hematurie může být způsobena i některými onemocněními ledvinných klubíček (glomerulonefritida) s různým průběhem a prognózou, tam pak CT močových cest k diagnóze nepřispěje. Zároveň nejde o tak vzácné stavy. Doporučuji proto: 1/ sdělit lékaři své obavy z velkého počtu rentgenových vyšetření a zeptat se ho, zda je toto vyšetření nutné; 2/ objednat se po dohodě s lékařem k vyšetření na nefrologii, kontakt na nefrologické ambulance je např. zde http://www.bbraun-avitum.cz/cps/rde/xchg/av-avitum-cs-cz/hs.xsl/nefrologicke-ambulance-ceska-republika.html

28.3.2013 15:56:21

Dobry den p. doktor, chcem sa opytat, mam dceru, bude mat 2 roky. Ma multicysticku dysplaziu l. oblicky, ta sa celkom vstrebala, takze ma jednu oblicku. Vecer bola nepokojna pri cikani, radsej som s nou zasla na vysetrenie. Rozbor mocu ukazal zaplava bakt. a masivnu zaplavu leukocytov. Doktor, ktory nas vysetroval v nemocnici jej nedal atb, len brusnicovy extrakt a vela pit, kedze teploty nemala. Kultivaciu sme mali odniest na druhy den nasej pediatricke. Ta bola zhrozena, ze jej nedal atb a hned jej nasadila biseptol. Kultivacny vysledok budeme mat az po velkej noci, co je ale uz v zasade asi jedno, kedze atb berie. Ja som aj rada, pretoze v tom case mala dcera aj gynekologicke problemy, mala vytok, velmi na to trpi, aj napriek mojim vsemoznym prevetivnym opatreniam, fakt staci, ze sa raz pokaka do plienky. Nasadili by ste ako nefrolog tiez atb? A kolko dni sa odporuca uzivat biseptol pri takomto zapale? Doktorka nam povedala 7 dni, ale jedna moja znama, tiez doktorka, no nie pediatricka mi povedala, ze staci 5 dni. Skuste sa mi k tomu vyjadrit, kedze nasa nefrologicka je momentalne pn. Dakujem za Vas cas.

Rozhodnutí, zda hned nasadit antibiotika, není vždy jednoduché. Je nutné vzít v úvahu více okolností, a to například: celkový stav, možné nežádoucí účinky, možného vyvolavatele infekce, citlivost na antibiotika v daném regionu, předchozí užívání antibiotik, hladinu parametrů zánětu atd. Někdy může být oprávněný postup, který zvolil lékař na pohotovosti - záleží na místních podmínkách. Např. pokud by bylo reálné získat výsledek kultivace moči do dalšího dne, mohlo být opodstatněné počkat a nedávat antibiotika naslepo. Lékař na pohotovosti zřejmě předpokládal, že šlo o postižení jen dolních močových cest, v takovém případě nelze proti jeho postupu nic namítat, z mého pohledu, i když znám jen některé údaje. Jiná situace by byla, pokud by bylo dáno podezření na infekci ledviny (pyelonefritidu). V takovém případě by bylo nutné nasadit antibiotika hned, případně i zvažovat hospitalizaci. Doba užívání antibiotik záleží též na závažnosti infekce. U nekomplikované infekce dolních močových cest mohou stačit někdy dokonce i 3 dny, naopak u infekce ledviny je nutné podávat antibiotika až dva týdny. Ze svého pohledu bych doporučoval, pokud Vaše dcera trpí na infekce močových cest častěji, zvážit dlouhodobé podávání malé dávky antibiotika k prevenci. Dobré zkušenosti mám i se systémovou enzymoterapií.

27.3.2013 14:49:22

Dobrý den, mému synovi narozený 33týden, nyní po resekci tlustého střeva byla náhodou zjištěna chybějící pravá ledvina, v ultrazvuku bylo: vlevo ledviny ortotropní, vel. 73 mm, snorm. šířkou a echogenitou korové vrstvy. Konkrementy ani ložiskové změny neprokázány, s mírnou hypotonií dutého systému- pánvcička příčně 5 mm a kalichy 3 mm, mohli byste mi to prosím přeložit? Hlavně tu hypotonii a co by nás na základě toho mohlo čekat za komplikace s jednou ledivnou?

Hypotonie dutého systému znamená rozšíření ledvinové pánvičky. Může svědčit pro to, že odtok moči je ztížen nějakou překážkou (např. zúžení, močové kameny - ty ale u Vás nebyly prokázány, útlak zvenčí, někdy nemusí být příčina zjevná). Pravděpodobně Vás čekají jen pravidelné ultrazvukové kontroly a můžete být klidná.

26.3.2013 14:18:05

Dobrý den, manžel je už 3 týdny doma, se zánětem ledvin a dnes byl na fázové gamagrafii ledvin a jako nález donesl: Parenchym obou ledvin nastupuje včasně, maxima dosahují obě křivky včas, pokles je vlevo lehce až středně, vpravo lehce prodloužen. Relativní funkční podíl levé ledviny je 52%, pravé 48%. Vpravo je dutý systém lehce prostornější, se stagnací zejména v horní kalichové skupině. Odtok je však patrný až v druhé polovině vyšetření. Výraznější pelvicoureterální přechod i náplň horní poloviny pravého močovodu. Parenchym obou ledvin je již hraničně funkčně postižen, zejména vlevo. Dilatace i horní poloviny pravého močovodu. Můžete mi prosím ”přeložit”co to vlastně všechno znamená a jestli je to třeba nějak léčit? Moc Vám děkuji. Petra Košická Radačovská

U Vašeho manžela byly tímto vyšetřením zjištěny známky ztíženého odtoku moči z pravé ledviny. Příčiny tohoto stavu mohou být různé: například zvětšení prostaty, přítomnost močových kamenů, poruchy vyprazdňování měchýře, útlak zvenčí atd. Je zapotřebí pátrat po příčině - čeká Vás tedy urologické vyšetření. Léčba se liší podle příčiny.

21.3.2013 21:54:11

Dobrý den,

vyšetření krve ukázalo krev v moči -hodnota 33. dále by m zajímalla hodnota neutrofilní segment 0, 37, lymfocity 0, 52, TSH - 0,02. Erytrocity hamburger2889. Ráda bych věděla, co je špatně. Je li vše způsobené zvýšenou funkcí štítné žlázy?

Zvýšená funkce štítné žlázy s přítomností červených krvinek nesouvisí. Bylo by vhodné provést urologické a/nebo nefrologické vyšetření k určení původu krvinek. V zásadě může být přítomnost krvinek způsobena onemocněním ledvinných klubíček (glomerulonefritida - relativně vzácná onemocnění), infekčním zánětem, přítomností cyst, u mužů onemocněním prostaty, vzácně nádorem atd. Zvýšení lymfocytů - jednoho druhu bílých krvinek - může svědčit např. pro virový infekt.

20.3.2013 20:16:51

Dobrý večer, jsem ve 28tt a asi ve 20tt nám bylo zjištěno, že plod má na pravé ledvině cystu. Přesně psáno: první UZ-u plodu pravá ledvina multicystického charakteru, odstup renální arterie se nezobrazuje, dle UZ patrně cysta při dolním polu ledviny je součástí ledviny-atypický nález. Druhý UZ-pravá ledvina polycysticky přeměněná do velikosti 38x20mm bez patrného funkčního parenchymu, bez dilatace pánvičky a ureteru. A po posledním UZ ve 28tt-v oblasti pravé ledviny 3 cystické útvary 20,10 a 13mm v průměru. Levá ledvina norm. velikosti, bez dilatace KPS. Moč. měchýř naplněný 19mm v průměru. Další UZ za 4týdny a kontrola ledvin je doporučena po porodu. Jsme z toho dost vyděšeni, tak jsem se chtěla zeptat, zda by jsme neměli navštívit specialistu z nefrologie už nyní. Spíše bych taky byla ráda, kdyby nám nějaký specialista vše vysvětlil. Moc děkuji za odpověd’. Jana

Multicystická dysplasie ledviny je nedědičná vada, při němž je ledvina prostoupena velkým množstvím cyst, tj. dutinek naplněných tekutinou. Takto změněná ledvina neplní svoji funkci. Naštěstí se u Vás jedná o postižení jen jedné strany. Po porodu Vás čeká urologické sledování, v daných intervalech budete docházet na kontroly ultrazvukem. Pokud se cysty budou změnšovat, ledvina časem vymizí. Kdyby se cysty zvětšovaly, bude nutné ledvinu vyoperovat. Naštěstí k životu postačuje jen jedna ledvina. Je nutné se však vyvarovat úrazu a prochladnutí. Jde o relativně časté onemocnění, vyskytuje se u cca 1 z 4000 narozených dětí.

6.3.2013 14:39:02

Dobrý den, je mi 48 let a náhodně mi byla zjištěna v ordinaci krev v moči (+). Moč kult. neg. Žádné potíže nemám. Byla jsem odeslána na IVU, kde zjistili: pyelektazie při gracilní junkci, bez obstrukcí, bez lithiázy. Bylo mi sděleno, že hematurii mám kvůli rozšířené ledv. pánvičce a na kontrolu mám přijít za rok. Koupila jsem si papírky na vyš. moče a zjišťuji, že někdy mám krev neg. a jindy pozitivní. Neměla bych ještě podstoupit nějaké další vyšetření, aby se něco nezanedbalo? Děkuji za odpověď.

Ještě přichází v úvahu jiný původ mikroskopické hematurie: onemocnění ledvinných klubíček - glomerulů (např. IgA nefropatie). Tato varianta by se potvrdila či vyloučila nefrologickým vyšetřením, jehož součástí by bylo prohlédnutí krvinek v moči pod mikroskopem ("fázový kontrast","v zástinu"). Pokud by byly krvinky deformované, svědčilo by to pro onemocnění ledvinných klubíček - např. glomerulonefritida.

2.3.2013 11:40:35

Dobrý den, je mi 31 let a na základě opakovaných bolestí v levém boku mi byla zjištěna hydronefróza 3. stupně u levé ledviny. Dle vyšetření jde o vrozený problém. Parenchym ledviny by měl být v pořádku. Lékaři zmínili nevyhnutelnost operace, s tím, že operace není zcela akutní ihned a stačilo by ji odložit na zimní období. Je pravděpodobné, že by během cca 9 měsíců došlo k nějakému rapidnímu zhoršení a tudíž by odložení zákroku mělo negativní dopad na můj problém? Zajímalo by mě, jaká je průměrná doba rekonvalescence po operaci tohoto typu. Jsem aktivní a celkem trénovaná, zajímalo by mě, za jak dlouhou dobu po zákroku se lze k pravidelnému sportování opět vrátit. Předem velice děkuji za odpověď

Možnost návratu k plné fyzické zátěži záleží na typu operace (endoskopická nebo klasická), přičemž u vrozené hydronefrózy se často dává přednost klasické operaci. V takovém případě je možná plná zátěž až minimálně po dvou měsících. Pokud jste jinak zcela zdráva, pravděpodobně není nutné operační výkon provádět akutně a během devíti měsíců by k závažným změnám nemělo dojít.

Předchozí 1 ...18192021222324 ...72 Další Zobrazit vše